Właśnie ruszyły prace związane z uruchomieniem Centrum Studiów KUL dla Osadzonych.
Centrum Studiów KUL dla Osadzonych - oferta edukacji dla osób pozbawionych wolności nie tylko w Areszcie Śledczym w Lublinie, ale również przebywających w innych zakładach karnych w Polsce - to nowa inicjatywa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Centrum - zgodnie z treścią listu intencyjnego, podpisanego w tej sprawie z Centralnym Zarządem Służby Więziennej - ma umożliwić skazanym kształcenie na poziomie wyższym, a także przyswojenie przez nich istotnych wartości etycznych i humanistycznych.
Centrum Studiów KUL dla Osadzonych - jak podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski - staje się nie tylko wiodące w Polsce, ale może być też stawiane za wzór dla wszystkich jednostek penitencjarnych w całym świecie.
Planowane uruchomienie ośrodka ma nastąpić już w październiku.
W ceremonii otwarcia prac przy powstaniu centrum udział wzięli m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceministrowie sprawiedliwości Michał Woś i Marcin Romanowski, a także dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, który wspólnie z rektorem KUL podpisał list intencyjny w sprawie zasad funkcjonowania nowego ośrodka.
- Wśród osadzonych, którzy chcą studiować i którzy kończą studia, przytłaczająca większość to osoby, które później - wychodząc już na wolność - są zresocjalizowane i nie powracają do wcześniejszych przestępstw - zwrócił uwagę minister Czarnek, który zapowiedział też, że Centrum Studiów KUL dla Osadzonych będzie współfinansowane przez dwa ministerstwa - pieniądze przekażą resort sprawiedliwości oraz resort edukacji i nauki.
Wiceminister Woś podkreślił z kolei, że resocjalizacja osadzonych jest równie ważna, jak wymierzona im kara. - Centrum Studiów KUL staje się niezwykle ważnym punktem na mapie polityki penitencjarnej w ramach całego horyzontu narzędzi, które Służba Więzienna posiada - powiedział, zaznaczając też, że dla każdego osadzonego jest jasne, iże= dodatkowa możliwość kształcenia - poza codziennym monotonnym życiem za kratami - jest wyróżnieniem.
Powstające centrum to pierwsza w Europie tego typu agenda uniwersytecka. Jej utworzenie ma zapewnić możliwość systemowej edukacji podczas odbywania kary pozbawienia wolności więźniom nie tylko z aresztu w Lublinie, ale też innym, przebywającym w różnych zakładach karnych w Polsce.
Z myślą o tegorocznych absolwentach i innych potencjalnych zainteresowanych osadzonych z wyższym wykształceniem (minimum licencjat) władze KUL potwierdziły już gotowość uruchomienia naboru na II stopień studiów na kierunku nauki o rodzinie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.