Wielkanoc na Ukrainie będzie w tym roku zupełnie inna niż dotychczas. Ordynariusz diecezji łuckiej podkreśla, że oprócz pomocy materialnej Ukraińcy potrzebują modlitwy i powierzenia się Bogu. „Wielu z nas zastanawia się, gdzie jest Bóg, czy nas nie opuścił. Odpowiedź znajdujemy w krzyżu Chrystusa, w opowieści o Bogu, który stał się człowiekiem i przyjął ludzkie okrucieństwo” – wyjaśnia hierarcha.
Zwracając się do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Papież Franciszek podkreślił, że w tym roku święta wielkanocne będą szczególne, bo przeżywane w kontekście wojny i wraz z uchodźcami z Ukrainy, którzy dołączyli do naszych rodzin. „Będzie to więc także okazja do wyrażenia wdzięczności Polakom, którzy przyjęli do swoich domów uchodźców. Okazane przez was serce wiele dla nas znaczy” – mówi bp Witalij Skomarowski:
„Dla nas Wielki Post zaczął się trochę wcześniej, nie w Środę Popielcową, ale wraz z wojną. Wiemy jednak, że czas postu ma swój kres i nadchodzi po nim Wielkanoc, na którą czekamy z nadzieją na pokój. Przeżywamy ten czas w różny sposób, w zależności od sytuacji: w wielu miejscach jest spokojniej, w innych toczą się walki i świętować jest o wiele trudniej. U nas na Wołyniu będziemy świętować tak jak zwykle. Różnica jest taka, że mamy teraz wśród nas wielu ludzi, którzy uciekli przed wojną, których domy zostały zrujnowane i którzy nie mają do czego wracać. Staramy się przy nich być, rozmawiać z nimi i pomagać jak możemy – powiedział papieskiej rozgłośni bp Witalij Skomarowski. – Wierzymy, że wszystko jest w ręku Boga. Oczywiście wiele osób pyta: gdzie jest Bóg i czemu do tego dopuścił? To tajemnica, która przekracza nasze rozumienie, ale mamy wiarę i nadzieję, że w tym czasie okrutnych cierpień naszego narodu, Bóg jest blisko nas, bo On jest zawsze z tymi, którzy cierpią. Prosimy Go w Wielkim Tygodniu o siłę, abyśmy podołali tej próbie. To głębokie doświadczenie egzystencjalne i nie ma prostych odpowiedzi, ale wiara nas do nich przybliża i daje nam siłę pozwalająca na przetrwanie tych mrocznych czasów.“
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.