W tym roku Caritas przekaże osobom ubogim ok. 40 tys. ton artykułów spożywczych, w tym ok. 10 mln litrów mleka, o łącznej wartości 95 mln złotych.
Pomoc zostanie przekazana w ramach programu PEAD - "Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej”, który wystartował 9 marca.
- Jesteśmy jedną z trzech organizacji pozarządowych, która w bieżącym roku otrzymała 33% artykułów z puli pomocy przyznanej dla Polski - mówi zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Marcin Brzeziński.
Pod względem finansowym i skali pomocy jest to największy program w Polsce. Do naszego kraju trafi 138 tys. ton żywności o wartości 75,3 mln euro. Dostawy dla Caritas są zbliżone do poziomu ubiegłorocznego.
Caritas otrzyma 19 rodzajów produktów z grupy artykułów zbożowych i mlecznych, tj.: chleb chrupki żytni, kasza jęczmienna z gulaszem, kasza jęczemienna z warzywami, kasza gryczana, makaron z gulaszem, muszelki i świderki, mąka pszenna, muesli, płatki kukurydziane, ryż, herbatniki, zupy (krupnik i pomidorowa z ryżem), kawa zbożowa (instant), sery (podpuszczkowy i topiony), mleko UHT oraz masło. Są to artykuły spożywcze specjalnie oznakowane - z logo Unii Europejskiej, Agencji Rynku Rolnego oraz Caritas jako dystrybutora, opatrzone informacją: Artykuł nie jest przeznaczony do sprzedaży.
Caritas Polska uczestniczy w PEAD od 2004 roku. Odbiorcami żywności są osoby najuboższe, które otrzymują gotowe artykuły spożywcze jako formę pomocy społecznej. Żywność jest rozprowadzana przez ok. 4500 ośrodków lokalnych należących i współpracujących z 42 Caritas diecezjalnymi. Są to: Parafialne Zespoły Caritas, domy pomocy, stacje opieki, rodzinne domy dziecka, kuchnie i jadłodajnie dla ubogich, świetlice socjoterapeutyczne i środowiskowe, ośrodki dla osób niepełnosprawnych czy uzależnionych. Pomoc dociera przede wszystkim do osób bezrobotnych, rodzin ubogich, wielodzietnych i dysfunkcyjnych, także do rodzin o niskich dochodach, w których znajdują się osoby chore i niepełnosprawne.
Cieszymy się, że corocznie możemy pomóc tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Mamy nadzieję, że - podobnie jak w latach ubiegłych - z tej pomocy skorzysta wielu ubogich.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.