Wkład zakonów żeńskich w proces synodalny będzie głównym tematem XXII Zgromadzenia Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych zgromadzeń żeńskich, które odbędzie się w przyszłym tygodniu w Rzymie.
Jest wiele sposobów realizacji synodalności w żeńskim życiu zakonnym. Spotkanie będzie okazją do wzajemnego słuchania, rozeznawania i dialogu w stylu synodalnym wychodząc od poczucia ludzkiej kruchości, którą oświeca i wzmacnia Duch Święty. Mówi s. Jolanta Kafka, przełożona generalna Misjonarek Klaretynek, przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych zgromadzeń żeńskich:
„Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych zgromadzeń żeńskich raz na trzy lata zbiera się w Rzymie na swoim zgromadzeniu plenarnym gromadząc przełożone generalne z całego świata. Jest to z jednej strony moment wymiany doświadczeń, tego co przeżyłyśmy przez ostatnie trzy lata, w jaki sposób chcemy ubogacić się nawzajem dzieląc się doświadczeniem, ale też pogłębić to, co dzisiaj dzieje się w Kościele, to co dzieje się dzisiaj w świecie oraz zastanowić się, w jaki sposób życie zakonne może odpowiedzieć na te wyzwania – zaznacza s. Jolanta Kafka.
– Robimy to w kontekście Synodu, dlatego też najpierw same chcemy pogłębić duchowość Synodu i w jaki sposób życie zakonne również zastanawia się nad swoimi formami i w jaki sposób możemy w łączyć się w życie Kościoła i ubogacić drogę synodalną poprzez uczestniczenie i poprzez wymianę charyzmatów i służby.“
Zgodnie z planami MS, za taki czyn nadal groziłaby grzywna lub ograniczenie wolności.
Wciąż aktualne pozostaje stanowisko Trybunału, że Konwencja nie przyznaje „prawa do aborcji”.
Wciąż aktualne pozostaje stanowisko Trybunału, że Konwencja nie przyznaje „prawa do aborcji”.
Szymon Hołownia wybrany z kolei został wicemarszałkiem Sejmu.
Polskie służby mają wszystkie dane tych osób i ich wizerunki.
Rosyjskie służby chcą rozchwiać społeczeństwo, chcą nas wystraszyć.
Mówi Dani Dajan, przewodniczący Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem.