Papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania dekretu o heroiczności cnót polskiej pielęgniarki z Chrzanowa, Janiny Woynarowskiej.
Służebnica Boża Janina Woynarowska urodziła się 10 maja 1923 r. w Piwnicznej. Jej matka zmarła podczas epidemii tyfusu i została pochowana w Istebnej. Janina wychowywała się w Chrzanowie, gdzie została adoptowana przez znaną rodzinę Woynarowskich. Ojciec, Kazimierz Strzemię Woynarowski, był przedwojennym pułkownikiem, doktorem nauk medycznych i prezesem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Chrzanowie. Matka, Maria Twaróg, działała w Towarzystwie św. Wincentego a Paulo, gdzie opiekowała się biednymi rodzinami, samotnymi matkami, ubogimi wdowami i sierotami.
W Chrzanowie Janinę ceniono za wyjątkową wiedzę medyczną i wielką dobroć w praktyce pielęgniarskiej. Bezinteresowna pomoc chorym stała się pasją jej życia. Zajmowała się opuszczonymi, wykluczonymi, samotnymi matkami i ich dziećmi, a także ludźmi w podeszłym wieku. Najbardziej potrzebującym rozdawała tzw. numerki, za które w sklepie otrzymywali podstawowe artykuły żywnościowe. Przez pewien czas Janina Woynarowska była przełożoną pielęgniarek w Przychodni Obwodowej w Chrzanowie i powiatową instruktorką pielęgniarek.
W 1961 r. złożyła roczne śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, zostając członkinią Instytutu Świeckiego Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Krakowie. 1 grudnia 1962 r. otrzymała nominację na stanowisko instruktorki i przełożonej pielęgniarek przy Wydziale Zdrowia i Opieki Społecznej w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Chrzanowie. W 1966 r. złożyła na ręce kard. Karola Wojtyły śluby wieczyste w obecności założyciela Instytutu Świeckiego Chrystusa Odkupiciela Człowieka, ks. Witolda Kacza.
Janina Woynarowska za pracę zawodową i społeczną otrzymywała dyplomy i odznaczenia, w tym Złoty Krzyż zasługi dla Ziemi Chrzanowskiej i Krakowskiej. Jeden czyn zaważył na tym, że odebrano jej wszystkie honory. W 1969 r., jadąc karetką do jednego chorego, zabrała po drodze innego, po amputacji obu nóg, do klasztoru leżącego przy trasie przejazdu. Z tego powodu straciła pracę.
W latach 1972–1979 była aktywną uczestniczką Synodu Duszpasterstwa Archidiecezji Krakowskiej, na którym zaprzyjaźniła się z bł. Hanną Chrzanowską. Wtedy też rozpoczęła studia w trybie zaocznym na Wydziale Psychologii i Filozofii Chrześcijańskiej, które ukończyła nadaniem tytułu magistra w 1979 r.
Była założycielką Parafialnego Zespołu Charytatywnego przy parafii św. Mikołaja, pracowała jako kurator społeczny oraz rzecznik opiniujący w Ośrodku Adopcyjnym. Przy współpracy z duszpasterzami parafii św. Mikołaja prowadziła przez wiele lat poradnictwo przedmałżeńskie i rodzinne. Była organizatorką wyjazdów wypoczynkowo-rekolekcyjnych dla ludzi chorych, starszych i samotnych do sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin Robotniczych w Płokach. Z inicjatywy jej i ks. prałata Zbigniewa Mońki powstał w Chrzanowie Dom Samotnej Matki. W latach 1976–1979 była czynną członkinią Grupy Literackiej "Gronie" w Żywcu.
Ceniła muzykę i poezję. Publikowała m.in. w "Gościu Niedzielnym".
Jej życie przerwał tragiczny wypadek samochodowy 24 listopada 1979 r. Pięć dni później została pochowana na cmentarzu w Chrzanowie. Pogrzeb zgromadził tłumy ludzi przekonanych o jej świętości. "Był to człowiek dobry i wyjątkowo potrzebny. Wielki człowiek o wielkim sercu” - powiedział o niej na Mszy pogrzebowej bp Jan Pietraszko.
18 czerwca 1999 r. w Kurii Metropolitalnej w Krakowie kard. Franciszek Macharski otworzył proces kanonizacyjny Janiny Woynarowskiej. Etap diecezjalny procesu został zakończony 24 kwietnia 2002 r., natomiast 10 października 2007 r. rozpoczął się etap rzymski. Każdego 24. dnia miesiąca w jej rodzinnej parafii w Chrzanowie odprawiania jest Msza św. o beatyfikację pielęgniarki.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.