Robert Lewandowski zwyciężył w klasyfikacji "Złotego Buta" i po raz drugi sięgnął po nagrodę dla najlepszego strzelca lig europejskich. Polski piłkarz w zakończonym już sezonie Bundesligi zdobył 35 goli i z 70 punktami w rankingu wyprzedził Francuza Kyliana Mbappe z PSG - 56.
Pięć najsilniejszych lig Starego Kontynentu (angielska, hiszpańska, włoska, niemiecka i francuska) ma współczynnik "2", stąd przy nazwisku Lewandowskiego 70 punktów za 35 trafień. Przed rokiem Polak triumfował z dorobkiem 82 pkt.
Kolejne miejsca zajęli Mbappe, który zdobył dla Paris Saint-Germain w zakończonym w sobotę sezonie 28 bramek i został królem strzelców ligi francuskiej, oraz Włoch Ciro Immobile z Lazio Rzym i Francuz Karim Benzema z Realu Madryt, którzy z 27 golami byli najskuteczniejsi w Serie A i lidze hiszpańskiej.
W niektórych zestawieniach 54 punkty za 36 goli ma również Norweg Ohi Omoijuanfo, który sezon zaczął w Molde FK, a później przeniósł się do Crveny Zvezdy Belgrad, a zarówno liga norweska, jak i serbska mają współczynnik 1,5. Niektórzy jednak nie zaliczają do klasyfikacji wszystkich jego trafień, gdyż po pierwsze w Norwegii ligowe rozgrywki toczą się systemem wiosna-jesień i sezon 2021 zaczął się dla niego już w maju, a po drugie trzy ostatnie gole zdobył w dodatkowej (finałowej) części zmagań w Serbii.
Z piłkarzy, których dorobek nie budzi wątpliwości, kolejne pozycje zajmują: Francuz Wissam Ben Yedder z AS Monaco - 50 punktów (25 goli), Czech Patrik Schick z Bayer Leverkusen i Serb Dusan Vlahovic z Juventusu Turyn (sezon zaczął w Fiorentinie) - 48 (24) oraz najlepsi strzelcy angielskiej Premier League - Egipcjanin Mohamed Salah z Liverpool i Koreańczyk Son Heung-Min z Tottenhamu Hotspur - 46 (23).
Najczęściej - sześciokrotnie - po Złotego Buta sięgnął Argentyńczyk Lionel Messi, a cztery takie statuetki ma w kolekcji Portugalczyk Cristiano Ronaldo. Lewandowski jest jednym z 10 podwójnych triumfatorów.
Od sezonu 1996/97 nagroda przyznawana jest przez European Sports Media - organizację zrzeszającą 14 gazet bądź magazynów poświęconych głównie lub wyłącznie futbolowi - w oparciu o kryterium uwzględniające współczynnik siły ligi.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.