Organizacja Narodów Zjednoczonych utworzy zespół ekspertów, który pomoże Ukrainie badać przemoc seksualną jako broń wojenną, napisała w środę na Facebooku prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, donosi Ukrinform.
Iryna Wenediktowa i specjalna przedstawicielka sekretarza generalanego ONZ ds. przemocy seksualnej w konfliktach Pramila Patten omówiły ten etap współpracy w środę podczas spotkania w Hadze, informuje Ukrinform.
Przeczytaj: Ukraina. 16-letni syn urzędnika spędził 90 dni w rosyjskiej niewoli
Według Wenediktowej Patten poinformowała, że jest gotowa w najbliższym czasie zorganizować grupę stałych ekspertów do pracy na Ukrainie. Będą to doświadczeni specjaliści, którzy będą pomagać prokuratorom i śledczym oraz współpracować ze społeczeństwem obywatelskim.
Przeczytaj też: Opublikowano nagranie z rosyjskiej "filtracji" w Mariupolu
Prokurator generalna zauważyła, że wdrożenie najlepszych światowych praktyk pomoże Ukrainie uzyskać kompleksową ochronę ofiar przemocy seksualnej oraz zapewnić skuteczne dochodzenie w sprawie przestępstw związanych z przemocą seksualną podczas konfliktów.
Obecnie rosyjskie wojska na Ukrainie używają gwałtu jako broni wojennej. Dokumentujemy i badamy takie zbrodnie wojenne w obwodach donieckim, zaporoskim, kijowskim, ługańskim, charkowskim, chersońskim i czernihowskim. Rozumiemy jednak, że większość ofiar nie kontaktuje się jeszcze z funkcjonariuszami organów ścigania ze strachu i stresu po takich okrucieństwach. I tylko stworzenie bezpiecznych warunków dla tych, którzy je przeżyli, będzie w stanie zmienić tę sytuację - powiedziała Wenediktowa.
Prokuratura Generalna we współpracy z zespołem Patten opracuje strategię kompleksowej ochrony ofiar przemocy seksualnej w kontekście konfliktu zbrojnego. Ma to na celu zapewnienie ich rehabilitacji, zapobieganie ponownej wiktymizacji oraz stworzenie skutecznego mechanizmu reagowania na każdy przypadek.
Wenediktowa i Patten dyskutowały również o uzupełnieniu strategii o praktyczny projekt ochrony ofiar we współpracy z organizacjami międzynarodowymi, informuje Ukrinform.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.