Papież apeluje o dialog w Nikaragui, gdzie trwają prześladowania Kościoła
pixabay
"Chciałbym wyrazić moje przekonanie i moje pragnienie, by poprzez otwarty i szczery dialog można było wciąż znaleźć podstawy dla koegzystencji w duchu szacunku i pokoju".
Reklama
Do wyboru ciasnych drzwi Ewangelii, które rzucają wyzwanie naszemu egoizmowi, ale czynią nas zdolnymi do przyjęcia prawdziwego życia, które pochodzi od Boga zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”
Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Łk 13, 22-30) czytanego w XXI niedzielę zwykłą roku C, w którym Pan Jezus zachęca do przejścia przez „ciasne drzwi”. Zauważył, że chociaż te drzwi są wąskie, to są jednak otwarte dla wszystkich!. Franciszek wyjaśnił, że Pan Jezus chce nam powiedzieć, iż aby wejść do życia Bożego, do zbawienia, trzeba przez Niego przejść, przyjąć Go i Jego Słowo.
Jezus zachęca nas do wejścia przez ciasne drzwi, co oznacza pójścia za Nim z miłością, tak jak robią to ci, którzy cierpią z powodu swojej wiary, ale nie przestają się modlić i miłować i odpowiadając na zło dobrem znajdują siłę, by przebaczyć. #Ewangeliadnia Łk 13,22-30
„Wejście w plan życia, który proponuje nam Bóg, wymaga od nas zawężenia przestrzeni egoizmu, zmniejszenia poczucia wyższości i samowystarczalności, obniżenia wyżyn pychy i arogancji, przezwyciężenia lenistwa, aby podjąć ryzyko miłości, nawet jeśli oznacza to krzyż” – podkreślił Ojciec Święty. Jednocześnie papież przytoczył kilka przykładów ludzi, którzy nie wybierają szerokich drzwi własnej wygody, ale wąskie drzwi Jezusa.
Czy wolimy łatwą drogę myślenia tylko o sobie, czy też ciasną bramę Ewangelii, która rzuca wyzwanie naszemu egoizmowi, ale czyni nas zdolnymi do przyjęcia prawdziwego życia, które pochodzi od Boga? Po której stronie jesteśmy?
Po modlitwie Anioł Pański papież zaapelował o dialog w Nikaragui, gdzie reżim prezydenta Daniela Ortegi zaostrzył prześladowania Kościoła katolickiego. Papież zachęcał do tego, by poszukiwać podstaw koegzystencji w duchu szacunku i pokoju.
Obserwuję z bliskością i zaniepokojeniem oraz bólem sytuację w Nikaragui, która dotyka osób i instytucji. Chciałbym wyrazić moje przekonanie i moje pragnienie, by poprzez otwarty i szczery dialog można było wciąż znaleźć podstawy dla koegzystencji w duchu szacunku i pokoju.
Następnie Franciszek modlił się o to, aby Bóg "zainspirował serca wszystkich do takiej konkretnej woli".
Vatican NewsAngelus 21 agosto 2022 Papa Francesco LIS
W piątek w Nikaragui policja wdarła się do pałacu biskupów w diecezji Matagalpa i aresztowała krytycznego wobec reżimu prezydenta Ortegi biskupa Rolando Alvareza oraz jego siedmiu współpracowników. Wcześniej wszyscy zatrzymani przebywali w areszcie domowym.
55-letni biskup Alvarez jest oskarżony o próby organizowania „grup przemocy” w celu „zdestabilizowania państwa i atakowania władz konstytucyjnych”. Do tej pory nie przedstawiono dowodów na te oskarżenia. Hierarcha ten, jeden z najbardziej krytycznych wobec reżimu Ortegi duchownych, był prześladowany od wielu tygodni. Kilka dni wcześniej aresztowany został jeden z proboszczów.
W marcu tego roku nuncjusz apostolski arcybiskup Waldemar Stanisław Sommertag z Polski został zmuszony do opuszczenia Nikaragui pod wpływem silnych nacisków politycznych ze strony władz. Watykan zaprotestował wtedy przeciwko ich postępowaniu.