Archidiecezja madrycka modli się dzisiaj o pokój społeczny i wolność religijną w Nikaragui. Uroczystej Mszy w tej intencji przewodniczył kard. Carlos Osoro. Wzięli w niej udział m. in. przedstawiciele Nikaragui oraz innych krajów Ameryki Łacińskiej.
Aresztowanie biskupa Matagalpy Rolanda José Álvareza odbiło się głośnym echem w hiszpańskich mediach i zwróciło uwagę na trudną sytuację, w jakiej znajduje się Nikaragua. „W obliczu eskalacji represji przeciwko Kościołowi katolickiemu w Nikaragui, a także arbitralnego zatrzymania bp. Rolando Álvareza oraz innych księży i świeckich, wraz z grupą Nikaraguańczyków postanowiliśmy udzielić modlitewnej odpowiedzi na ten przeżywany dramat”, mówi ks. José Miguel de Haro, proboszcz parafii Najświętszego Odkupiciela w Madrycie.
Uroczystej Mszy przewodniczył kard. Carlos Osoro. “Kościół w Madrycie łączy się z Kościołem, który pielgrzymuje w Nikaragui i modli się, aby mógł wypełniać swoją misję w wolności”, powiedział hiszpański purpurat.
Poprzez Mszę św. „nie tylko chcemy okazać solidarność z naszą matką, Kościołem, ale gromadzimy się, ponieważ potrzebujemy możliwości przyjęcia Eucharystii jako aktu miłości, wiary i nadziei, że już wkrótce zobaczymy Nikaraguę wolną” mówi Aracelli Sauceda, która została zmuszona do wyjazdu z Nikaragui.
Po liturgii rozdano oświadczenie, jakie opublikowało duchowieństwo diecezji Estelí (Nikaragua) po aresztowaniu bp. Álvareza, który jest jej administratorem apostolskim. „Chcemy, aby katolicy w Madrycie mogli lepiej zrozumieć sytuację swoich braci w Nikaragui”, podkreślił ks. De Haro.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.