Słonie rozumieją więcej niż przypuszczaliśmy

Co ciekawe rozumienie niektórych gestów jest u słoni naturalne i nie wymaga wcześniejszego szkolenia.

Słonie rozumieją wiele. Zrozumiałe są dla nich również niektóre gesty ludzi. Tak jest na przykład z gestem wskazywania na coś. Wskazywanie jakiegoś przedmiotu czy kierunku dłonią jest dla słonia zrozumiałe i to w sposób naturalny, nie wymagający wcześniejszego szkolenia. Co ciekawe są w tej umiejętności bardziej zbliżone do ludzi niż wiele człekokształtnych małp, dla których taki gest nie jest zrozumiały. 

- Słonie afrykańskie spontanicznie rozumieją gest wskazywania kierunku przez ludzi, bez wcześniejszego przeszkolenia. Dowodząc tego - wykazaliśmy, że zdolność do rozumienia gestów wskazujących nie dotyczy wyłącznie ludzi. Zdolność ta ewoluowała w linii zwierząt bardzo odległych od naczelnych - zauważa Richard Byrne z University of St. Andrews zaangażowany w badania nad słoniami.

To jednak nie jedyna wspólna cecha człowieka i słonia. Król sawanny jest również niezwykle towarzyskim stworzeniem. Słonie żyją w bardzo złożonych sieciach społecznych, w których do przetrwania niezbędne jest wsparcie, empatia i pomoc ze strony innych. Inne badania, prowadzone przez badaczy z Finlandii i Birmy, wykazały, że wychowujące się ze starszym rodzeństwem cielęta słoni żyją wyraźnie dłużej niż słoniowi jedynacy, a słonice, które wychowywały się ze starszymi siostrami mają średnio więcej potomstwa. 

Społeczna strona życia słoni wciąż jest mało zbadanym zagadnieniem zoologii, a trudności w jej poznaniu wynikają z długowieczności tych zwierząt - badania musiałyby trwać bardzo długo. Jednak nawet szczątkowa wiedza, jaką posiadamy na temat społecznego życia słoni wystarczy, by stwierdzić jak ważne dla dobrostanu tych zwierząt są relacje budowane z innymi słoniami.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
15°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
13°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
wiecej »