W piątek po posiedzeniu prezydenckiej Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania przy Prezydencie RP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował, że tematem dyskusji była kwestia komponentu obronnego w szkoleniu edukacji polskiej młodzieży.
"Rada ds. Rodziny zebrała się dzisiaj, żeby przedyskutować kwestie komponentu obronnego w szkoleniu edukacji polskiej młodzieży" - powiedział Szrot.
Przewodniczący Rady prof. dr hab. Andrzej Waśko przekazał, że dzisiejsze posiedzenie odbyło się z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej.
"Obecny na posiedzeniu szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, płk Mirosław Bryś, przedstawił nam wszystkie działania, które Wojsko Polskie podejmuje wspólnie ze szkołami średnimi oraz wyższymi" - powiedział.
"W szkołach średnich działają oddziały przygotowania wojskowego oraz klasy mundurowe, a na uczelniach wyższych działa tzw. Legia Akademicka, czyli ochotnicza służba wojskowa studentów" - wyjaśnił.
Waśko podkreślił, że Wojsko Polskie poprzez system swoich wartości powinno służyć formacji polskiego młodego pokolenia w duchu etosu obronnego i wartości patriotycznych.
"O tym rozmawialiśmy, analizując przykłady tego, co w tym zakresie się dzieje i co powinno się jeszcze dziać w najbliższej przyszłości, bo czasy są takie, że potrzeba tego rodzaju działań jest oczywista" - podsumował.
Płk Mirosław Bryś przekazał, że Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji zajmuje się nie tylko promocją i rekrutacją do sił zbrojnych, ale jednocześnie prowadzi szereg programów dla uczniów szkół średnich i studentów.
"Tymi programami są oddziały przygotowania wojskowego, certyfikowane klasy mundurowe, program +CYBER.MIL z klasą+, jak również wspomniana już Legia Akademicka" - wymienił.
"Prowadzimy również szereg programów wspomagających, m.in. program strzelnica w powiecie, strzelnica wirtualna, jak również program stypendialny adresowany do studentów" - dodał.
Przekazał, że zainteresowanie młodzieży udziałem w wymienionych programach jest bardzo duże. "W tym roku zakładaliśmy, że otworzymy tylko 40 klas oddziału przygotowania wojskowego. Jednak zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Musieliśmy zwiększyć ilość klas aż do 75. Zatem od września br. powstało i zaczęło funkcjonować 115 nowych oddziałów przygotowania wojskowego. Na brak kandydatów nie możemy narzekać" - poinformował.
Płk Bryś zaznaczył, że dzisiejsze spotkanie w ramach Rady było "świetną okazją" do wymiany poglądów, wniosków i doświadczeń w zakresie przygotowania młodzieży do szkolenia zarówno pod względem obronności, jak i ducha patriotyzmu.
"Bardzo cenię dzisiejsze spotkanie. Natchnęło mnie ono do refleksji, w jaką stronę powinniśmy ukierunkować nasze działania związane z promocją, rekrutacją oraz tym, jakie programy edukacyjne rozwijać dla młodzieży, aby przynosiły one oczekiwane rezultaty w przyszłości" - podsumował. (PAP)
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.