„Fabelmanowie”, najnowszy film Spielberga, należy do najlepszych w jego karierze.
Pozwala nam zarazem zrozumieć jak wiele wątków przewijających się w jego filmach wiąże się z biografią reżysera. Ta rodzinna historia, która rozgrywa się w latach 60. i 70. XX w., opowiada o dzieciństwie i wczesnej młodości Sammy’ego Fabelmana będącego alter ego reżysera. Akcja rozpoczyna się w roku 1952, kiedy rodzice zabierają chłopca do kina na „Największe widowisko świata” Cecila B. DeMille’a. Zafascynowany pewną sceną Sammy zaczyna kręcić swoje własne filmiki 8-milimetrową kamerą, z czasem angażując do udziału w nich swoje młodsze siostry.
Film koncentruje się na osobistych przeżyciach bohatera związanych z rodzinnym dramatem, pierwszą miłością i szkołą, gdzie jako jedyny Żyd był obiektem bullingu. Bohaterką wątku miłosnego jest protestantka, która w dość osobliwy sposób próbuje nawrócić Sammy'ego. Obok wątku związanego z filmowymi zainteresowaniami bohatera, równie ważną odgrywa wątek relacji między rodzicami bohatera. Tu narzędziem, które ujawni rodzinne sekrety i w decydujący sposób wpłynie nie tylko na jego życie, ale też jego twórczość, okaże się kamera. Po obejrzeniu filmu nie mamy wątpliwości, że np. temat rodziny w kryzysie, podobnie jak kilka innych, pojawia się w jego filmach nieprzypadkowo. O wszystkich tych sprawach „Fablemanowi” opowiada w sposób subtelny i wyważony, a całość została zrealizowana, podobnie jak wiele innych filmów reżysera, perfekcyjnie.
Fabelmanowie, reż. Steven Spielberg, wyk.: Michelle Williams, Paul Dano, Seth Rogen, Gabriel LaBelle, Judd Hirsch, USA 2022
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.