Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) chce zakazać kierowcom Formuły 1 wygłaszanie politycznych, religijnych i światopoglądowych komentarzy podczas wyścigów, wywiadów, dekoracji na podium, odgrywania hymnów i innych czynności na torze wyścigowym.
W grudniu FIA zaktualizowała Międzynarodowy Kodeks Sportowy. Zakłada on, że kierowcy F1 będą musieli otrzymywać pisemną zgodę na wygłaszanie "oświadczeń lub komentarzy politycznych, religijnych i osobistych". Posunięcie to zostało mocno skrytykowane przez kierowców i działaczy na rzecz praw człowieka.
Siedmiokrotny mistrz świata Lewis Hamilton powiedział, że nic nie powstrzyma go przed zabraniem głosu na ważne tematy społeczne lub polityczne. Brytyjczyk w przeszłości mówił m.in. o dyskryminacji rasowej i prawach człowieka. Z kolei kierowca McLarena Lando Norris zasugerował, że FIA traktuje kierowców jak uczniów w szkole.
Mimo krytyki i głosów niezadowolenia "Wytyczne dotyczące zasad neutralności" zostały opublikowane na stronie internetowej FIA i przekazane 10 zespołom Formuły 1.
"Uczestnicy mogą wyrażać swoje poglądy na wszelkie tematy polityczne, religijne lub osobiste przed, w trakcie i po wyścigach, we własnej przestrzeni i bez związku z zawodami - napisano.
Do stewardów należałaby indywidualna decyzja, czy doszło do naruszenia przepisów FIA. Została przygotowana lista potencjalnych scenariuszy, które mogłyby im pomóc ocenić sytuację.
"Wyrażając swoje opinie, oczekuje się od uczestników przestrzegania obowiązujących przepisów i wartości FIA" - podkreślono.
Naruszeniem przepisów FIA będą np. oświadczenia lub komentarze dotyczące "wszelkich konfliktów zbrojnych lub sporów politycznych między narodami, regionami, religiami lub społecznościami". Kierowcy będą mogli jednak eksponować symbole religijne.
Rzecznik FIA tłumaczył, że organizacja chce zapewnić neutralność podczas kluczowych momentów we wszystkich zawodach sportów motorowych, jak dekoracja na podium czy odgrywanie hymnów narodowych.
FIA po raz kolejny w ostatnim czasie wzbudziła kontrowersje. Obecnym prezesem organizacji jest Mohammed ben Sulayem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Były kierowca Formuły 1 niedawno znalazł się w ogniu krytyki brytyjskich mediów, które przypomniały jego wywiad sprzed 20 lat, gdy powiedział: "Nie lubię kobiet, które myślą, że są mądrzejsze od mężczyzn, bo tak nie jest".
Sezon Formuły 1 rozpocznie się 5 marca w Bahrajnie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.