Reklama

USA szkolą wojska państw Afryki do walki przeciw dżihadystom

W Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej trwają coroczne ćwiczenia wojskowe, prowadzone przez armię Stanów Zjednoczonych. Celem jest pomoc armiom krajów Afryki Zachodniej w powstrzymaniu nasilającego się w rejonie Sahelu dżihadyzmu.

Reklama

Manewry pod nazwą Flintlock trwają do 15 marca. Około 1300 wojskowych z 29 krajów szkoli w zakresie taktyk przeciwdziałania oddziałom islamistycznych formacji powiązanych z Al-Kaidą i Państwem Islamskim.

W zeszłym roku gospodarzem Flintlock 2022  było Wybrzeże Kości Słoniowej. Udział wzięło wtedy udział ponad 400 uczestników z dziesięciu krajów. Tegoroczne ćwiczenia mają na celu dalsze wzmacnianie zbiorowej zdolności krajów sprzymierzonych i partnerskich do sprostania kluczowym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa.

CitiTube Fighting terrorism: Operation flintlock to be headquartered in Ghana | Citi Newsroom

W wyniku dotychczasowych działań grup dżihadystycznych w rejonie tysiące osób straciło życie, a miliony musiało opuścić miejsca zamieszkania.

Działania dżihadystów nasilone są przede wszystkim w regionie Sahelu - w Mali, Burkina Faso i Nigrze. Tymczasem Mali i Burkina Faso zakończyły współpracę wojskową z Francją na rzecz aliansu z Rosją.

Przemoc rozprzestrzenia się również na państwa wybrzeża. W Ghanie w 2022 r. odnotowano zwiększenie liczby ataków ze strony niezidentyfikowanych grup militarnych, które mogą mieć powiązania z dżihadystami .

Stany Zjednoczone twierdzą, że chcą pomóc krajom afrykańskim powstrzymać zagrożenie ekstremistyczne, zanim rozprzestrzeni się ono dalej w regionie.

W tegorocznych ćwiczeniach Flintlock, po raz pierwszy znajdują się również szkolenia morskie wobec rosnącego zagrożenia piractwem w Zatoce Gwinejskiej.

Ghana obawia się również potencjalnej współpracy dżihadystów z piratami, co niewątpliwie odbiłoby się na gospodarce krajów wybrzeża.

Ghana jest częścią Accra Initiative. To porozumienie wojskowe obejmujące kraje wybrzeża Afryki Zachodniej, którego celem jest walka rozprzestrzeniającym się ekstremizmem islamskim w krajach Sahelu.

W ocenie ekspertów czynnikami sprzyjającym rozwojowi grup ekstremistycznych są powszechna bieda, wysoka inflacja i brak miejsc pracy.

To stwarza sprzyjające warunki do rekrutacji młodych mężczyzn w szeregi dżihadystów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
6°C Niedziela
dzień
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama