Pierwsze w Polsce Okno Życia powstało w Krakowie i dziś kończy dokładnie 5 lat. Jest miejscem, gdzie można anonimowo pozostawić noworodka, któremu zostanie zapewniona opieka.
„Pierwsze w Polsce Okno Życia, czyli miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić noworodka nie narażając go na niebezpieczeństwo, powstało 19 marca 2006 r., jako reakcja na informacje o dzieciach porzucanych na ulicy lub na śmietnikach” – informuje Agnieszka Homan z krakowskiej Caritas. „Do tej pory pozostawiono w nim czternaścioro dzieci, w tym bliźnięta. Trafiały tam w różnym stanie – niektóre po pobycie w szpitalu, zadbane, inne zaraz po urodzeniu, wraz z łożyskiem, owinięte w podkoszulek – dodaje.
Trzynaścioro z porzuconych dzieci wychowuje się w rodzinach adopcyjnych. W sprawie ostatniego dziecka toczy się proces o potwierdzenie ojcostwa i macierzyństwa, gdyż rodzina postanowiła je odzyskać. Od czasu powstania krakowskiego Okna Życia w całej Polsce powstało ponad 40 takich miejsc. Ponad trzydzieścioro dzieci uniknęło dzięki nim niebezpieczeństwa.
Krakowskie Okno Życia powstało przed pierwszą rocznicą śmierci Jana Pawła II jako symboliczny hołd oddany Ojcu Świętemu jako niestrudzonemu obrońcy życia. On też jest przez siostry nazaretanki uznawany za patrona tego miejsca.
Caritas Archidiecezji Krakowskiej zaprasza na uroczystość pięciolecia Okna Życia, która odbędzie się w sobotę 19 marca w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39 (Bronowice). Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30. Obchodom przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
W programie uroczystości przewidziano podsumowanie dotychczasowego funkcjonowania Okna Życia, wspólną modlitwę i słowo kard. Stanisława Dziwisza. „Chcemy też zdmuchnąć świeczki na symbolicznym torcie urodzinowym, przypominającym o wszystkich dzieciach, które dzięki oknu mogą szczęśliwie obchodzić kolejne urodziny w rodzinach adopcyjnych” – informuje Agnieszka Homan.
Z okazji jubileuszu krakowska Caritas wydała okolicznościową gazetę poświęconą powstaniu Okna Życia, zagadnieniom związanym z jego funkcjonowaniem oraz pomocy dzieciom i matkom z dziećmi. Bezpłatna gazeta będzie rozdawana we wszystkich parafiach archidiecezji krakowskiej.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.