„Rozsądny” wyrok Trybunału

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) z radością powitała „rozsądne” orzeczenie Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 18 marca w sprawie odwołania się Włoch od wyroku w sprawie obecności krzyża w szkole. COMECE uważa, że decyzja Trybunału jest uznaniem uzasadnionej obecności chrześcijaństwa w przestrzeni publicznej jak i wielorakości tradycji kulturowych w Europie.

Sędziowie odrzucili 18 marca br. pozew Włoszki fińskiego pochodzenia Soile Lautsi Albertin, domagającej się usunięcia krzyża z klasy, do której chodziło jej dwoje dzieci. Trybunał uznał, że obecność krzyża w szkole nie jest złamaniem praw rodziców do wychowania dzieci według ich przekonań, ani prawa dziecka do wolności religijnej w myśl Artykułu 2 Pierwszego Protokołu (prawo do nauczania) i Artykułu 9 (wolność myśli i przekonań religijnych) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

„Jest faktem, że w całej Europie istnieje wiele modeli, które regulują problem, jak traktować religię i symbole religijne w szkołach publicznych i życiu publicznym. Ta wielorakość wynika z różnych tradycji, różnych tożsamości i historii, a tym samym również z różnych relacji państwo-Kościół, krajów członkowskich” – przypomina COMECE i podkreśla, że Trybunał w uzasadnieniu wyroku wskazuje na brak europejskiego konsensusu odnośnie obecności symboli religijnych w szkołach państwowych. Zdaniem Komisji z punktu widzenia katolickiej zasady pomocniczości najlepszą płaszczyzną na rozwiązywanie takich spraw jest płaszczyzna narodowa, gdyż na tym poziomie widać najlepiej jak wygląda tradycja danego kraju.

„Krzyż symbolizuje ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Chrześcijanie wszystkich wyznań widzą w nim symbol Boga obejmującego miłością całą ludzkość. Dla wiernych innych religii, jak również niewierzących krzyż może być symbolem nie używania siły i oporu wobec odwetu. Jego publiczne wystawienie przypomina wszystkim ludziom o poszanowaniu ludzkiej godności, zasadzie, z której wywodzą się wszystkie inne prawa podstawowe” – czytamy w zakończeniu komunikatu COMECE.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
18°C Środa
rano
25°C Środa
dzień
wiecej »