Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) z radością powitała „rozsądne” orzeczenie Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 18 marca w sprawie odwołania się Włoch od wyroku w sprawie obecności krzyża w szkole. COMECE uważa, że decyzja Trybunału jest uznaniem uzasadnionej obecności chrześcijaństwa w przestrzeni publicznej jak i wielorakości tradycji kulturowych w Europie.
Sędziowie odrzucili 18 marca br. pozew Włoszki fińskiego pochodzenia Soile Lautsi Albertin, domagającej się usunięcia krzyża z klasy, do której chodziło jej dwoje dzieci. Trybunał uznał, że obecność krzyża w szkole nie jest złamaniem praw rodziców do wychowania dzieci według ich przekonań, ani prawa dziecka do wolności religijnej w myśl Artykułu 2 Pierwszego Protokołu (prawo do nauczania) i Artykułu 9 (wolność myśli i przekonań religijnych) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
„Jest faktem, że w całej Europie istnieje wiele modeli, które regulują problem, jak traktować religię i symbole religijne w szkołach publicznych i życiu publicznym. Ta wielorakość wynika z różnych tradycji, różnych tożsamości i historii, a tym samym również z różnych relacji państwo-Kościół, krajów członkowskich” – przypomina COMECE i podkreśla, że Trybunał w uzasadnieniu wyroku wskazuje na brak europejskiego konsensusu odnośnie obecności symboli religijnych w szkołach państwowych. Zdaniem Komisji z punktu widzenia katolickiej zasady pomocniczości najlepszą płaszczyzną na rozwiązywanie takich spraw jest płaszczyzna narodowa, gdyż na tym poziomie widać najlepiej jak wygląda tradycja danego kraju.
„Krzyż symbolizuje ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Chrześcijanie wszystkich wyznań widzą w nim symbol Boga obejmującego miłością całą ludzkość. Dla wiernych innych religii, jak również niewierzących krzyż może być symbolem nie używania siły i oporu wobec odwetu. Jego publiczne wystawienie przypomina wszystkim ludziom o poszanowaniu ludzkiej godności, zasadzie, z której wywodzą się wszystkie inne prawa podstawowe” – czytamy w zakończeniu komunikatu COMECE.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.