Reklama

Potrzebna debata

O podjęcie przez rząd debaty nt. problemów pielęgniarstwa i zaniedbań wynikających z ustawicznych reform systemu ochrony zdrowia - zaapelowała prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Buczkowska w liście otwartym do premiera Donalda Tuska.

Reklama

List ma związek z dyskusją w mediach nad ustawą o działalności leczniczej, która spowodowała protest Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, chcących zakazu zawierania umów kontraktowych - zaznaczyła prezes NRPiP.

"Wnosimy o rozważenie, aby w sprawie kontraktów w szpitalach wypowiedziała się również Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP oraz Komisja Trójstronna ds. Społeczno-Gospodarczych w przedmiocie, czy narastający problem samozatrudnienia się pracowników stanowić może precedens obchodzenia przepisów prawa pracy" - napisano w liście do szefa rządu.

19 marca 2008 roku po tzw. białym szczycie podkreślono, że w celu przeprowadzenia zmian poprawiających efektywność systemu ochrony zdrowia konieczne jest zwiększenie poziomu nakładów publicznych na ochronę zdrowia - przypomniała Buczkowska.

"Wobec niespełnienia powyższego warunku szybka poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, równowagi finansowej placówek opieki zdrowotnej i całego systemu oraz spokoju społecznego w sektorze ochrony zdrowia nie będzie możliwa" - podkreślono w liście do premiera.

Według prezes NRPiP szczególny niepokój samorządu pielęgniarek i położnych budzi m.in. brak ustawowego zagwarantowania wynagrodzeń pracowników medycznych. "W sytuacji drastycznie niskiego wynagrodzenia pielęgniarek i położnych i bardzo odpowiedzialnej pracy, brak takich rozwiązań w odniesieniu do zawodów pielęgniarki i położnej jest całkowicie nieuzasadniony" - napisała Buczkowska.

Jej zdaniem brakuje też regulacji prawnych w zakresie czasu pracy pracowników medycznych, w tym pielęgniarek i położnych, wykonujących pracę w systemie zmianowych, którzy opiekują się pacjentami przebywającymi w szpitalu ponad dobę. "W przypadku zamiany umów o pracę powyższego pracownika na umowę cywilnoprawną, pracownik ten jest de facto zobowiązany do realizacji świadczeń w nieograniczonym wymiarze czasowym" - czytamy w liście.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama