Krakowskie wydawnictwo Biały Kruk zakończyło wydawanie czterotomowej serii zatytułowanej "Krzyż Polski", prezentującej wizerunki i dzieje krzyża w Polsce. Autorem zdjęć do albumów jest znany fotografik Adam Bujak.
Ostatni tom serii wydawniczej nosi tytuł "Krzyż Polski. Patriotyzm i męczeństwo". Przedstawia krzyże na pomnikach i postumentach postawionych ku czci bohaterów oraz ofiar wojen, totalitarnych reżimów, prześladowań i kaźni.
W ciągu ostatnich miesięcy ukazały się tomy: "Przybytek Pański" (tom I i II) "Krajobraz i sacrum" (tom III). Teksty do poszczególnych tomów napisali autorzy duchowni i świeccy, m.in. kard. Stanisław Nagy, ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Krzysztof Ożóg oraz prof. Andrzej Nowak.
Jak podkreśla autor fotografii Adam Bujak, monumentalne wydawnictwo to dzieło jego życia.
"Fotografując krzyże, przejechałem 20 tysięcy kilometrów po Polsce od jednego jej krańca do drugiego. Zobaczyłem wiele odnowionych krzyży, nie widziałem krzyży zmurszałych, chylących się ku upadkowi" - zaznaczył fotografik.
"Jestem szczęśliwy, że w jakiś sposób uświadamiamy ludziom, czym jest krzyż w Polsce. Że możemy pokazać jego dzieje w tysiącletniej historii naszej państwowości" - dodał.
Jak zapowiedział prezes wydawnictwa Biały Kruk oraz twórca koncepcji serii Leszek Sosnowski, wydawnictwo będzie się przymierzać do opracowania piątego tomu, prezentującego polskie krzyże na świecie.
"Okazuje się, że jest to olbrzymi temat, nie tylko na wschód od naszych granic, ale także w pozostałych częściach Europy i na innych kontynentach"- zaznaczył.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.