„Nie głosujmy na nieuczciwych” – w ten sposób można podsumować apel episkopatu Południowej Afryki przed wyborami samorządowymi. Głosowanie ma odbyć się w maju.
Biskupi zachęcają do udziału w nim wiernych, wskazując zarazem podstawowe zasady dotyczące politycznego rozeznania. Pierwszą z nich jest odpowiedzialność spoczywająca na wyborcy. Drugą jest ocena dotychczasowej działalności danego polityka czy partii w tym, co dotyczy dobra wspólnego i troski o najsłabszych w społeczeństwie. Jak przypominają biskupi, chodzi o rzeczy konkretne: Czy jesteśmy zadowoleni z tego, jak władze lokalne traktują nas i nasze potrzeby? Czy nasze ulice są czyste i bezpieczne? Czy mamy wodę i prąd?
Biskupi krytykują zarazem sposób funkcjonowania życia politycznego w RPA, który ukształtował się według stopnia determinacji w dążeniu do władzy, wpływów i bogactw, a nie według kryterium służby publicznej. Zwracają uwagę, że tendencja ta niszczy demokrację i sam kraj, bowiem prowadzi do korupcji i nepotyzmu ze szkodą dla dobra wspólnego. „Jeśli nadal będziemy głosować jak dotychczas, sami będziemy sobie winni, gdy nasze gminy popadną w ruinę” – napisali biskupi Południowej Afryki.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.