Senat wznowił w czwartek po godz. 10 posiedzenie. Zajmie się na nim m.in. nowelizacją ustawy o izbach lekarskich, a także ustawą upoważniającą prezydenta do ratyfikowania polsko-amerykańskiej umowy o rozmieszczeniu w Polsce elementów systemu antybalistycznego.
Umowa o rozmieszczeniu w Polsce elementów systemu antybalistycznego z 2008 r. przewidywała umieszczenie w Polsce bazy 10 rakiet przechwytujących dalekiego zasięgu. Według założeń republikańskiej administracji George'a W. Busha radar systemu miał być umieszczony w Czechach.
We wrześniu 2009 prezydent Barack Obama ogłosił zmianę tych planów, m.in. ze względów budżetowych. W trakcie negocjacji Polska jako warunek zgody umieszczenia amerykańskiej instalacji stawiała warunek wzmocnienia swej obrony powietrznej. Kilka tygodni po ogłoszeniu zmiany planów Amerykanie zapewnili, że chcą rozmieścić w Polsce rakiety SM-3, zapowiedzieli też rotacyjne stacjonowanie baterii przeciwlotniczej Patriot.
W minionym roku baterie rakiet w wersji ćwiczebnej odbyły trzy takie tury. Na bieżący rok zaplanowano cztery zmiany, z tego trzy z rakietami w wersji bojowej.
Senatorowie zajmą się też projektem nowelizacji ustawy o izbach lekarskich. Propozycja jest odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2010 r. Według TK ustawa była niezgodna z konstytucją w zakresie, w jakim wyłączała prawo lekarza ukaranego przez Naczelny Sąd Lekarski w drugiej instancji karą upomnienia lub nagany do wniesienia odwołania do sądu.
Trzy senackie komisje, które pracowały nad tymi propozycjami uznały, że od orzeczeń sądu lekarskiego powinna przysługiwać apelacja, a nie jak obecnie kasacja.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.