Reklama

Przybywa książek o Smoleńsku

W pierwszych miesiącach 2011 roku do księgarń trafiło siedem książek poświęconych katastrofie smoleńskiej, w rocznicę wypadku można się spodziewać następnych pozycji.

Reklama

Na początku roku do księgarń trafiła książka "Ostatni lot. Przyczyny katastrofy smoleńskiej. Śledztwo dziennikarskie" (Prószyński i S-ka) autorstwa dziennikarzy: Tomasza Białoszewskiego, Roberta Latkowskiego i Jana Osieckiego. "Na podstawie analiz zebranych informacji udało się nam odtworzyć nie tylko ostatnie chwile lotu prezydenckiego Tu-154M - śledztwo dziennikarskie doprowadziło nas do zaskakujących odkryć. Jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem nie tylko podać przebieg katastrofy, ale i jej przyczyny" - deklarują autorzy we wstępie.

W styczniu ukazała się książka "Katastrofa smoleńska. Dzień po dniu, godzina po godzinie" (wydawnictwo Sfinks) podpisana przez o. Henryk Pietraszewicza, jednego z jasnogórskich paulinów. Tymczasem przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski w specjalnym oświadczeniu jednoznacznie odciął się od tej książki, podając, że pod pseudonimem o. Pietraszewicza ukrywa się pewien "znany krakowski historyk".

Przybywa książek o Smoleńsku   Wydawca: Sfinks W lutym do księgarń trafiła inna publikacja o katastrofie - "Smoleński upadek" autorstwa Tadeusza Święchowicza. Michał Jeżewski, szef wydawnictwa Fronda, którego nakładem ukazała się książka, podkreśla, że zebrano w niej wszystkie teorie, jakie się pojawiały na forum publicznym na temat przyczyn i przebiegu katastrofy.

15 marca miała premierę książka "96 końców świata. Gdy runął ich świat pod Smoleńskiem" Jerzego Andrzejczaka (wydawnictwo Skrzat). To książka przybliżająca atmosferę dni tuż po katastrofie, kiedy obchodzono żałobę, a także zapis rozmów z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej.

Także w marcu do księgarń trafiła książka "Smoleńsk. Zapis śmierci" autorstwa dziennikarzy Michała Krzymowskiego ("Wprost") i Marcina Dzierżanowskiego ("National Geographic") (wydawnictwo The Facto). W książce znalazło się wiele szczegółów dotyczących samej katastrofy, a także organizacji pochówku Lecha Kaczyńskiego na Wawelu m.in. nieznana do tej pory korespondencja pomiędzy Warszawą a Moskwą, z której wynika, że to otoczenie Putina doprowadziło do rozdzielenia wizyt w Katyniu polskiego premiera i prezydenta.

Przybywa książek o Smoleńsku   Wydawca: Fakt Ostatnio ukazała się książka "Cała prawda o Smoleńsku. Rekonstrukcja zdarzeń" napisana przez dziennikarzy "Faktu" Piotra Bugajskiego i Jerzego Kubraka. Znalazły się w niej dotąd niepublikowane zdjęcia, rysunki i schematy, obrazujące, jak doszło do katastrofy. Bugajski i Kubrak, na podstawie wszystkich dostępnych dokumentów i relacji, próbują ze szczegółami odtworzyć przebieg wydarzeń z 10 kwietnia.

Inna nowość książkowa o katastrofie z 10 kwietnia 2010 to "Zamach w Smoleńsku. 11 miesięcy po katastrofie Tu-154M" Leszka Szymowskiego (Bollinari Publishing House). Autor jest zwolennikiem teorii, że 10 kwietnia 2010 roku miał miejsce zamach, a nie wypadek lotniczy. Szymowski w trakcie prowadzonego przez siebie dziennikarskiego śledztwa rozmawiał m.in. z fizykiem prof. Mirosławem Dakowskim.

W najbliższym czasie ukaże się licząca aż 1115 stron publikacja "Pamięć Polskiej Golgoty Wschodu. Katyń 1940 - Smoleńsk 2010" zawierająca m.in. zdjęcia zrobione przez prywatnych fotoreporterów Lecha Kaczyńskiego wydana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Kielcach. Autorzy - Jan Dubaj i Małgorzata Kotwica jako punkt wyjścia przyjęli wybuch II wojny światowej i zbrodnię katyńską, które uznali za wprowadzenie do wydarzeń sprzed roku. Książka zawiera szczegółowe biogramy wszystkich 96 osób, które zginęły pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., opisy uroczystości pogrzebowych i tysiące zdjęć - prywatni fotoreporterzy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego udostępnili ich ok. 1600. Wydawnictwo sponsoruje urząd miasta Kielce.

5 kwietnia do księgarń trafi "List z Polski" Artura Dmochowskiego i Mariusza Pilisa - pełny zapis rozmów, które autorzy przeprowadzili na potrzeby filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem m.in. z Wiktorem Juszczenką i Władimirem Bukowskim. Inna książka o Smoleńsku, która trafi do księgarń tuż przed rocznicą katastrofy to "Mgła" Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej, w której zebrano materiały niewykorzystane w filmie pod tym samym tytułem.

W okolicach rocznicy katastrofy można się też spodziewać książki "12 rozmów o miłości. Rok po katastrofie" Joanny Racewicz, dziennikarki, której mąż - oficer BOR-u, szef ochrony prezydenta por. Paweł Janeczek - zginął w katastrofie smoleńskiej. Racewicz rozmawia z kobietami, których bliscy także zginęli w Smoleńsku m.in. z Małgorzatą Sekułą-Szmajdzińską, Barbarą Stasiak, Magdaleną Protasiuk.

Wszystkie powyższe książki mają charakter dziennikarski, w maju natomiast można się spodziewać pierwszej powieści o katastrofie smoleńskiej, czyli zapowiadanego przez Świat Książki "Zgreda" Rafała Ziemkiewicza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama