Wielotysięczna Parada Polskości przeszła w sobotę główną ulicą Wilna - aleją Giedymina, Zamkową, Ostrobramską, mijając m.in. Pałac Prezydencki i Pałac Paców, w którym mieści się Ambasada RP w Winie. W ten sposób uczczono Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz rocznicę Konstytucji 3 maja.
Uroczystość w barwach biało-czerwonych, polskich strojach ludowych, z polską muzyką i pieśnią zwieńczyła msza święta przed obrazem w Kaplicy Ostrobramskiej. Po modlitwie na placu Ratuszowym odbył się koncert zespołu Mazowsze.
"Parada jest wyrazem dumy z bycia Polakiem na Litwie oraz demonstracją naszej jedności, przypomnieniem współobywatelom, Litwinom, o wielotysięcznej obecności Polaków w naszym kraju" - powiedział w rozmowie z PAP Edward Trusewicz, wiceprzewodniczący Związku Polaków na Litwie (ZPL), organizatora pochodu.
W biało-czerwonym pochodzie udział wzięli przedstawiciele 14 oddziałów ZPL z całego kraju i licznych polskich organizacji społecznych, polskie szkoły i przedszkola, zespoły artystyczne i osoby niezrzeszone.
W czołówce pochodu szli liderzy polskiej społeczności na Litwie, posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), radni tej partii, a także ambasador Polski w Wilnie Konstanty Radziwiłł, kierownik wydziału konsularnego Ambasady RP, konsul Irmina Szmalec, senatorowie Halina Biada i Ryszard Majer, posłowie Janusz Kowalski i Jarosław Krajewski, a także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
"To bardzo ważna manifestacja, która świadczy o przywiązaniu do tradycji polskości tych ziem - powiedział dziennikarzom senator Majer. - W tak ważnym dniu my, przedstawiciele Senatu, chcemy pokazać, że jesteśmy z Polakami, że wspieramy ich, by żyło im się na wysokim poziomie i w dobrej jakości, żeby zawsze pamiętali o swojej tożsamości".
Senator wskazał, że "niesamowite jest widzieć tyle biało-czerwonych flag poza granicami Polski, tylu młodych ludzi, którzy są najlepszymi ambasadorami polskości".
"To wspaniałe uczucie iść w wielotysięcznym, biało-czerwonym marszu ulicami Wilna - mówili PAP uczestnicy parady. - To uczucie podniosłe, to radość i duma, satysfakcja z bycia częścią dobrej, ważnej całości, pozytywnie nastawionej, słonecznej".
Sobotnia Parada Polskości w Wilnie odbyła się po raz 18. Jest organizowana od 2004 roku co kilka lat. "Teraz tę piękną manifestację chcemy organizować każdego roku" - powiedział Trusewicz.
Polacy na Litwie są najliczniejszą mniejszością narodową i stanowią 6,5 proc. ogółu litewskiego społeczeństwa. Oddziały ZLP, organizacji zrzeszającej prawie 10 tys. osób, działają praktycznie na terenie całego kraju.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.