Reklama

Islandia nie zapłaci?

Mieszkańcy Islandii odrzucili w sobotnim referendum porozumienie ws. wypłacenia W. Brytanii i Holandii łącznie 5 mld USD tytułem utraconych przez obywateli tych krajów wkładów w zbankrutowanym pod koniec 2008 r. internetowym funduszu inwestycyjnym Icesave.

Reklama

Jak poinformowała w niedzielę państwowa telewizja, porozumienie odrzuciło 59,1 proc. głosujących, a poparło je 40,9 proc. Dotychczas przeliczono ok. 90 proc. głosów.

Rezultat ten odzwierciedla złość Islandczyków, którzy nie chcą płacić za błędy elity bankowej, a także komplikuje wychodzenie kraju z zapaści gospodarczej z 2008 r. - pisze agencja AP.

Premier Johanna Sigurdardottir nazwała wyniki referendum rozczarowującymi. "Wybrano najgorszą opcję. Głosowanie podzieliło naród" - mówiła, dodając, że jej rząd będzie usiłował zapobiec wybuchowi politycznego i gospodarczego chaosu.

Sigurdardottir wyjaśniła, że w związku z odrzuceniem porozumienia, o zakończeniu sporu dotyczącego spłaty zadecyduje Urząd Nadzoru Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (ESA), który może zaostrzyć warunki spłaty. Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA) nadzoruje współpracę Islandii z UE.

Wielka Brytania i Holandia zapowiedziały, że będą kontynuować walkę mającą na celu odzyskanie utraconych środków.

Wyniki referendum "nie są korzystne ani dla Islandii, ani dla Holandii" - powiedział holenderski minister finansów Jan Kees de Jager. "Czas negocjacji minął. Islandia ma obowiązek zwrócić nam pieniądze. Teraz sprawa trafi do sądów" - mówił.

Brytyjski naczelny sekretarz skarbu Danny Alexander powiedział, że jest rozczarowany "odrzuceniem przez obywateli Islandii wynegocjowanego porozumienia". "Mamy obowiązek odzyskania tych pieniędzy i będziemy próbować aż do skutku" - oświadczył.

W 2008 roku trzy główne banki Islandii upadły, nie będąc w stanie spłacić zaciągniętych kredytów. Islandzkim wierzycielom Islandia wypłaciła pieniądze, ale w internetowym funduszu inwestycyjnym Icesave, należącym do upadłego Landsbanki, swoje konta miało także ok. 340 tys. obywateli brytyjskich i holenderskich.

Wielka Brytania i Holandia wypłaciły im łącznie ponad 5 mld dolarów. Odkąd Islandia zaczęła podnosić się z recesji, rządy obu tych krajów starają się odzyskać pieniądze od Reykjaviku.

W połowie lutego parlament Islandii zatwierdził osiągnięte w grudniu 2010 r. porozumienie w sprawie wypłaty Holandii i Wielkiej Brytanii 5 mld dolarów. Nowa ugoda zapewniała Islandii zmniejszenie obciążeń odsetkowych i dogodniejsze terminy spłat. Jednak prezydent Olafur Ragnar Grimsson odmówił podpisania ustawy, w związku z czym konieczne było przeprowadzenie referendum.

Poprzednie porozumienie, ustalające odsetki od należności na 5,5 proc., Islandczycy odrzucili w referendum, które odbyło się w marcu 2010 r.

Gospodarka Islandii ustabilizowała się po katastrofie dzięki pomocy ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego i państw nordyckich. Jednak sprawa Icesave jest jedną z kilku, które opóźniają pełne zdrowienie gospodarcze Islandii, zmuszając ją do zachowania kontroli kapitału.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama