Reklama

Każda prowokacja nuklearna Rosji powinna być traktowana jako atak wymierzony w NATO

Każda prowokacja nuklearna Rosji lub Białorusi, taka jak użycie na Ukrainie taktycznej broni jądrowej czy zniszczenie obiektu atomowego grożące skażeniem radioaktywnym państw NATO powinna być traktowana jako atak wymierzony w Sojusz Północnoatlantycki - ocenili w projekcie czwartkowej rezolucji amerykańscy senatorzy Lindsey Graham i Richard Blumenthal.

Reklama

Jest to inicjatywa ponadpartyjna, zgłoszona przez polityka Partii Republikańskiej i przedstawiciela Demokratów. Według pomysłodawców tej uchwały prowokacja nuklearna Kremla powinna skutkować "natychmiastową odpowiedzią", w tym uruchomieniem przez NATO klauzuli sojuszniczej, czyli zapisów o zbiorowej obronie zawartych w art. 5 traktatu północnoatlantyckiego - powiadomił portal amerykańskiego tygodnika "Newsweek".

Ministrowie obrony Rosji i Białorusi, Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin, podpisali pod koniec maja umowę formalnie przyspieszającą rozmieszczenie na terytorium Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej. Szojgu zaznaczył, że Rosja zachowa kontrolę nad tym uzbrojeniem. W połowie czerwca białoruski autorytarny lider Alaksandr Łukaszenka oznajmił, iż Białoruś jakoby już zaczęła otrzymywać rosyjskie pociski jądrowe - przypominały w ostatnich tygodniach amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) i agencja Reutera.

Na Białorusi trwają przygotowania do przyjęcia rosyjskich pocisków nuklearnych, szykowane są miejsca przechowywania tej broni. Niemniej, dotychczas nie przewieziono tam jeszcze ani jednej głowicy jądrowej - oznajmił we wtorek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł w czwartek, że Rosja rozpatruje scenariusz "aktu terroru z emisją promieniowania" w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak powiadomiono, są to dane wywiadu ukraińskiego, które Kijów przekazał krajom partnerskim.

"Wciąż widzimy lekkomyślną retorykę jądrową Rosji. Tylko w ciągu kilku ostatnich miesięcy Moskwa wyszła z (układu rozbrojeniowego) Nowy START. Podjęła też decyzję o rozlokowaniu broni nuklearnej na Białorusi" - zauważył 14 czerwca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W ostatnich miesiącach władze w Waszyngtonie konsekwentnie podkreślają, że nie dostrzegają oznak wskazujących na przygotowywanie się Rosji do użycia broni jądrowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama