Dzisiaj Wilno i Warszawa są bliżej siebie niż kiedykolwiek w ostatnich wiekach. Litwa należy do najważniejszych partnerów i sojuszników Polski w regionie - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jesteśmy razem w UE i w NATO, a także podobnie widzimy stojące przed nami wyzwania - dodał.
Polski prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą składają oficjalną wizytę na Litwie; w czwartek para prezydencka wzięła udział w uroczystych obchodach Święta Narodowego Litwy – rocznicy koronacji króla Mendoga.
Przypominając najważniejsze wydarzenia z polsko-litewskiej historii, Duda ocenił, że duma ze wspólnego historycznego dziedzictwa stała się w ostatnich latach nowym walorem relacji między oboma państwami.
Wskazywał, że Wilno i Warszawa są dziś bliżej siebie niż kiedykolwiek w ostatnich wiekach. Podkreślił, że Litwa należy do najważniejszych partnerów i sojuszników Polski w regionie: jesteśmy razem w Unii Europejskiej i w NATO, a także podobnie widzimy stojące przed nami wyzwania.
"Rozumiemy znakomicie, że współpraca i solidarność demokratycznych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza Polski i Litwy, jest gwarancją naszego wspólnego bezpieczeństwa, niepodległości i wolności" – oświadczył prezydent.
"Czujemy to jeszcze mocniej w obliczu wojny, jaką Ukraina toczy w obronie przed rosyjską agresją. Widzimy niezmienność imperialnej, kolonialnej polityki Rosji, dominację zbrojną, napaść, gwałt i podbój. Tak było przez stulecia i tak jest też i w XXI wieku, choć wydawało się, że dzisiaj to już niewyobrażalne" - podkreślił Duda.
Według prezydenta, właśnie dlatego tak ważne będą decyzje zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie. Wyraził nadzieję, że efektem tego spotkania będzie otworzenie Ukrainie drogi do NATO, zwiększenie pomocy dla niej aż do zwycięstwa nad agresorem, a także zwiększenie bezpieczeństwa państw na wschodniej flance sojuszu.
"Stolica niepodległej, wolnej, suwerennej Litwy - Wilno - które właśnie obchodzi rocznicę swojego 700-lecia, jest znakomitym miejscem do takich decyzji. Od samych początków temu wspaniałemu miastu przyświecały wartości, które do dzisiaj wszystkim nam są drogie, a stanowią przeciwieństwo tyranii i przemocy - wolność, wzajemny szacunek, współistnienie różnych tradycji i kultur" – podkreślił prezydent i w imieniu narodu polskiego złożył Litwinom życzenia z okazji ich święta.
Również prezydent Gitanas Nauseda wspominał litewsko-polską historię. „Litwa i Polska wyrosły z tego samego europejskiego drzewa. Wspólnie działaliśmy, rosło w nas pragnienie wolności i odwaga do realizacji naszych celów. Nadal rośniemy w siłę, jako bliscy partnerzy i sojusznicy. Razem jesteśmy silniejsi i odważniejsi, razem możemy więcej. Kontynuujmy więc wspólną wędrówkę drogą wyznaczoną przez litewskich i polskich bohaterów narodowych” – podkreślił.
„W dzisiejszych czasach, gdy w pobliżu znów narasta niebezpieczeństwo, a bratni naród ukraiński musi bronić swojego prawa do swobodnego i niezależnego życia, jesteśmy na właściwym miejscu. Zachowując zdrowy upór, nieustępliwie stoimy na straży europejskich wartości. Cieszę się, że nie jesteśmy sami” – powiedział Nauseda, wyrażając radość z obecności na uroczystościach polskiego prezydenta.
Czwartek to drugi dzień wizyty prezydenta RP na Litwie. Rano Andrzej Duda złożył kwiaty przy Kwaterze Żołnierzy Polskich na cmentarzu na Antokolu, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna i w Kaplicy Powstańców Styczniowych na Rossie. Polski przywódca rozmawiał też z premier Litwy Ingridą Szimonyte oraz przewodniczącą litewskiego Sejmu Viktorią Czmilyte-Nielsen.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.