Reklama

Ósmy rok prezydentury Andrzeja Dudy - ponad 100 wizyt krajowych i zagranicznych, niemal 70 wydarzeń międzynarodowych, 6 inicjatyw ustawodawczych

Ponad 100 wizyt krajowych i zagranicznych, niemal 70 wydarzeń o charakterze międzynarodowym, które odbyły się w Polsce, 6 zgłoszonych inicjatyw ustawodawczych, kilkadziesiąt przyznanych awansów generalskich - złożyło się na ósmy rok prezydentury Andrzeja Dudy.

Reklama

Trzy lata temu, 6 sierpnia 2020 r., wybrany na drugą kadencję Andrzej Duda złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką. Kancelaria Prezydenta podsumowała trzeci rok drugiej kadencji a zarazem ósmy rok prezydentury Andrzeja Dudy.

Na stronie prezydent.pl napisano, że charakter ósmego roku kadencji prezydenta "określiła przede wszystkim aktywna polityka zwiększania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej w wymiarze wewnętrznym, a także międzynarodowym". "Służyły temu zabiegi Głowy Państwa dotyczące budowania społecznej oraz instytucjonalnej odporności, bezprecedensowego zwiększania potencjału Sił Zbrojnych RP, zacieśniania relacji ze strategicznymi partnerami oraz wzmacniania pozycji Polski w strukturach sojuszniczych" - wskazano.

Dodano, że "celem działań prezydenta było także ograniczenie wszelkich ryzyk dla stabilnego funkcjonowania i rozwoju państwa oraz obywateli wobec trwającego konfliktu na Ukrainie". "Widząc zagrożenia dla Polski wiążące się z imperialną polityką Rosji - czego przejawem w ostatnich miesiącach były chociażby agresywne działania z wykorzystaniem Białorusi - prezydent był jednym z głównych światowych przywódców zabiegających o wsparcie dla walczącej Ukrainy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy prezydent pozostał również orędownikiem ścisłej koordynacji władz państwa i tonowania emocji politycznych wokół spraw bezpieczeństwa" - podano.

Poinformowano, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę prezydent "zwołał w BBN ponad 20 narad z udziałem przedstawicieli rządu, Sił Zbrojnych RP oraz służb mundurowych, a także służb specjalnych". "Podczas spotkań analizowano sytuację bezpieczeństwa państwa oraz koordynowano działania władz w wymiarze wewnętrznym i międzynarodowym" - wskazano.

Jak napisano, "nadzwyczajne spotkania zwoływano w związku z sytuacjami kryzysowymi - taką był upadek rakiety w Przewodowie (prezydent także złożył wizytę na miejscu tragicznego wydarzenia)". "Narada odbyła się również w dniu buntu Jewgienija Prigożina w Rosji" - przypomniano.

W ramach zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi prezydent odbył ok. 30 wizyt roboczych i oficjalnych wizyt oraz spotkań żołnierzami.

Prezydent złożył wizyty m.in. na największym w tym roku ćwiczeniu wojskowym ANAKONDA-23 oraz pierwszych ćwiczeniach związanych z ochroną infrastruktury morskiej na przekopie przez Mierzeję Wiślaną. Składał też wizyty w wojskach specjalnych w jednostkach GROM oraz FORMOZA. Okazją do spotkania z kadrą kierowniczą MON i Sił Zbrojnych RP była odprawa zorganizowana w przeddzień Szczytu NATO w Wilnie.

31 marca prezydent zatwierdził Główne Kierunki Rozwoju Sił Zbrojnych RP określające priorytety rozwoju armii na lata 2025-2039. Oceniono, że "obok Strategii Bezpieczeństwa Narodowego to najważniejszy dokument wydawany przez prezydenta dotyczący Sił Zbrojnych RP".

"Za priorytetowe prezydent określił m.in. rozwój wojsk lądowych, w tym przede wszystkim wojsk pancernych, zdolności obrony powietrznej, zwalczanie zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz wzmocnienie ochrony interesów morskich Polski. Priorytetowo potraktowane zostało również wzmocnienie wschodniej granicy RP poprzez formowanie nowych jednostek wojskowych i rozwój infrastruktury, zapewnienie ukompletowania Sił Zbrojnych RP, w tym zwiększenie liczebności armii oraz doskonalenie struktur dowodzenia i wzmacnianie odstraszania i obrony wschodniej flanki NATO" - przekazano.

Wskazano, że "do najważniejszych decyzji kadrowych należało powołanie nowego Dowódczy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej". Prezydent wręczył też kilkadziesiąt awansów generalskich.

W podsumowaniu podano także, że od 6 sierpnia 2022 r. prezydent "złożył prawie 40 wizyt zagranicznych i przyjął w Polsce głowy ponad 20 państw i szefów rządów". "Ponad 30 razy rozmawiał telefonicznie lub w formie wideokonferencji z liderami innych państw oraz organizacji międzynarodowych. Uczestniczył w prawie 50 innych wydarzeniach dotyczących spraw międzynarodowych, w tym przyjął listy uwierzytelniające od 34 ambasadorów akredytowanych w Polsce i wręczył listy uwierzytelniające 17 ambasadorom Polski" - czytamy na stronie prezydent.pl

W ciągu ostatnich 12 miesięcy prezydent zgłosił 6 inicjatyw ustawodawczych, w tym m.in. projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022.

Prezydent odmówił podpisania nowelizacji Prawa oświatowego. Ponadto skierował dwa wnioski do Trybunału Konstytucyjnego: w trybie kontroli następczej, wniosek o zbadanie zgodności niektórych przepisów z Konstytucją ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022; w trybie kontroli prewencyjnej, ustawę z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw.

W podsumowaniu wskazano, że bezpieczeństwo Polaków jest "tematem priorytetowym dla prezydenta". "Dbanie o nie dotyczy jednak nie tylko kwestii związanych z bezpieczeństwem militarnym czy energetycznym, ale także - bezpieczeństwem zdrowotnym" - zaznaczono.

"Stąd liczne inicjatywy prezydenta w zakresie zdrowia, takie jak np. utworzenie Funduszu Medycznego, powstanie Narodowej Strategii Onkologicznej czy akcja profilaktyki zdrowia +Zdrowe Życie+" - zwrócono uwagę.

Zaznaczono, że "podobnie jak w poprzednich latach, prezydent aktywnie wspierał promocję polskiej kultury i nauki, wiedzy o historii". "W ostatnim roku Andrzej Duda spotykał się ze środowiskami instytucji kultury, ośrodków naukowych, organizacji kombatanckich, harcerskich oraz przedstawicielami Kościołów, związków wyznaniowych i mniejszości narodowych w Polsce" - napisano.

W punkcie "rolnictwo, ekologia, klimat" podano, że o najistotniejszych dla rolnictwa, obszarów wiejskich, a także klimatu kwestiach dyskutowały w minionym roku działające w ramach Narodowej Rady Rozwoju - Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich oraz Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych.

Na stronie prezydent.pl zamieszczono także podsumowanie aktywności małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. "Edukacja, w tym nauczanie polonijne, wsparcie seniorów, osób chorych i niepełnosprawnych, a także projekty skierowane do uchodźców z Ukrainy" - to wybrane pola aktywności Pierwszej Damy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama