W prawosławne święto Zaśnięcia NMP wierni święcą zboża, zioła i kwiaty

Prawosławni obchodzą w poniedziałek święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Kończy ono cerkiewny rok liturgiczny. W trakcie nabożeństw duchowni święcą przynoszone przez wiernych bukiety z kłosów zbóż, ziół i z kwiatów.

W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wiernych Cerkwi, okolicznościowe obchody w parafiach pod wezwaniem Zaśnięcia NMP odbyły się m.in. w Bielsku Podlaskim, Boćkach, Czyżach i w białostockiej dzielnicy Starosielce.

Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub przewodniczył świątecznej liturgii w monasterze Zaśnięcia NMP w Wojnowie; w tym roku przypada 100-lecie wybudowania tam cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny i 101 lat od powstania prawosławnej parafii.

Święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny jest ostatnim z dwunastu najważniejszych w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym. Odpowiednikiem tej uroczystości w Kościele katolickim jest - obchodzone dwa tygodnie temu - święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Boskiej Zielnej.

Święto Zaśnięcia NMP ustanowiono w IV-V wieku. "Zaśnięciem" wierni Cerkwi nazywają śmierć Matki Boskiej. W tradycji wczesnochrześcijańskiej nie praktykowano określeń "śmierć" czy "umieranie", a o ludziach wierzących w Chrystusa mówiono, że "zasypiają" albo "przechodzą do królestwa wiecznego".

Zgodnie z tradycją, na zakończenie liturgii w cerkwiach święci się tego dnia bukiety z tegorocznych zbóż, ziół czy z kwiatów, dlatego wielu wiernych przyszło w poniedziałek do świątyń z takimi wiązankami w rękach. Poświęcone ziarna zbóż mają posłużyć do pierwszych zasiewów w następnym roku, by zapewnić urodzaj. Wiązanki kwiatów wkładane są później pod głowy zmarłym z najbliższej rodziny.

Uroczystość Zaśnięcia NMP poprzedzał dwutygodniowy post. Duchowni podkreślają, że chodziło nie tylko o powstrzymywanie się od jedzenia niektórych pokarmów, ale też o duchowe przygotowanie do tego święta.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują, że wiernych jest ok. 500 tys. Taką liczbę podał też GUS w opublikowanym kilka miesięcy temu raporcie "Wyznania religijne w Polsce w latach 2019-2021". Największe skupiska wiernych Cerkwi są w Podlaskiem.

W poprzednim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób, dane te uznawane są jednak przez hierarchów Cerkwi za niemiarodajne. Danych z ostatniego spisu, przeprowadzonego w 2021 roku, jeszcze nie ma.

„Ulmowie. Błogosławiona Rodzina” wchodzi na ekrany polskich kin

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
17°C Sobota
wieczór
14°C Niedziela
noc
wiecej »