Aż 80 proc. Polaków uważa, że Jan Paweł II przyczynił się do przemiany życia większości rodaków a blisko 60 proc. deklaruje iż świadectwo życia i nauczania papieża w doniosły sposób wpłynęło na przemiany ich życia osobistego. Wśród Polaków powszechne jest przeświadczenie, że Jan Paweł II jest autorytetem moralnym – uważa tak 93 proc. badanych.
Ponad połowa respondentów (55 proc.), nie czekając na ogłoszenie Jana Pawła II błogosławionym, prosiła za jego pośrednictwem o pomoc w jakiejś sprawie. Nieznacznie większa grupa (60 proc.) przyznaje, iż po śmierci papieża modliła się o jego beatyfikację.
80 proc. rodaków Jana Pawła II jest przekonanych, że jego działalność przyczyniła się do przemiany życia większości rodaków. Przekonanie to jest obecnie równie częste jak w ostatnich dwóch latach i nieco częstsze (o 4 punkty) niż w roku 2006 – rok po śmierci papieża. O znaczącej roli jego dokonań nieco rzadziej przeświadczeni są respondenci z największych miast (70 proc.), mający wyższe wykształcenie (71 proc.), deklarujący poglądy lewicowe (67 proc.) oraz relatywnie wyższe dochody.
Pogląd o doniosłej roli świadectwa życia i nauczania Jana Pawła II dla przemian własnego życia podziela obecnie blisko trzy piąte Polaków (58 proc.). Jest to o 4 punkty mniej niż w roku ubiegłym i o 12 punktów mniej niż dwa lata temu, od kiedy odsetek takich wskazań zaczął się zmniejszać.
O osobistych przemianach, jakie dokonały się pod wpływem papieża Jana Pawła II, rzadziej mówią mieszkańcy dużych miast, najmłodsi badani – w wieku 18-24 lata, w tym uczniowie i studenci (48 proc.), a także osoby określające swoje poglądy polityczne jako lewicowe (42 proc.).
Duży wpływ osoby Ojca Świętego na własne życie częściej dostrzegają respondenci uczestniczący w mszach odprawianych w trakcie pielgrzymek Jana Pawła II do Polski i uczący się o nim w szkole. Ponad trzy czwarte badanych twierdzi, że zdarzyło im się słuchać opowieści członków rodziny bądź znajomych o Janie Pawle II.
Wśród Polaków powszechne jest przeświadczenie, że Jan Paweł II jest autorytetem moralnym – uważa tak 93 proc. badanych.Jednak kierowanie się w życiu wskazaniami papieża deklaruje wyraźnie mniej bo 71 proc. respondentów uważających go za wzór do naśladowania.
O wcielaniu w życie papieskiego nauczania zdecydowanie częściej niż inni mówią respondenci o prawicowej orientacji politycznej (81 proc.), rzadziej natomiast badani deklarujący poglądy lewicowe (53 proc.), uczniowie i studenci (48 proc.), osoby w wieku 18−24 lata (48 proc.) oraz relatywnie lepiej oceniające warunki materialne swoich gospodarstw domowych.
W społeczeństwie powszechne jest przekonanie, że wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze będzie ważnym wydarzeniem dla Polaków (95 proc.) i dla Polski (93 proc.). 71 proc. ankietowanych ocenia zbliżającą się beatyfikację jako znaczącą dla Europy, a 71 proc. – dla świata.
O tym, że beatyfikacja Jana Pawła II będzie ważnym wydarzeniem, relatywnie częściej przekonane są osoby starsze, z mniejszych miejscowości, deklarujące poglądy prawicowe oraz gorzej wykształcone.
Analiza CBOS głosi, że w ciągu sześciu lat od śmierci papieża zmalała liczba osób uważających świadectwo życia Jana Pawła II za ważne dla ich własnego życia, z roku na rok mniej osób deklaruje też, że kieruje się jego wskazaniami.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.