Msze św. dziękczynne, czuwania modlitewne, koncerty, wystawy, okolicznościowe strony internetowe, tysiące publikacji – tak świat oddaje hołd Janowi Pawłowi II.
Francja
Pociągami specjalnymi a nawet statkiem przybędą do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II katolicy francuscy. Beatyfikacja jest dla niech szczególnie ważna, gdyż to właśnie z ich kraju pochodzi s. Marie Simon-Pierre, która w cudowny sposób została uzdrowiona dzięki modlitwie za pośrednictwem papieża Polaka. Archidiecezja paryska przygotowała dwa pociągi specjalne, którymi uda się do Rzymu 1600 młodych. Natomiast diecezja Aix en Provence-Arles wynajęła specjalny statek, którym zostaną przewiezieni wierni. W Wiecznym Mieście zostaną oni przyjęci w pięciu tamtejszych kościołach związanych z Francją. W klasztorze Trinità dei Monti zorganizowana zostanie wystawa, prezentująca zdjęcia z ośmiu pielgrzymek Jana Pawła II do Francji.
W dniu beatyfikacji we wszystkich katedrach sprawowane będą modlitwy w łączności z rzymskimi uroczystościami. Natomiast w 60 francuskich miastach będzie można uczestniczyć w transmisjach na telebimach uroczystości watykańskich. W Lourdes i w Lisieux obędą się czuwania modlitewne. Do Rzymu uda się też grupa reprezentująca francuską Polonię. Ok. 120 osób wyjedzie w autokarowej pielgrzymce zorganizowanej przez Polską Misję Katolicką (PMK) w Paryżu. Wielu dotrze na beatyfikację na własną rękę: pociągiem, autobusem czy samolotem.
Hiszpania
Na beatyfikację Jana Pawła II wyruszają liczni Hiszpanie. Do Rzymu uda się także około 30 biskupów na czele z kard. Antonio María Rouco Varelą, przewodniczącym konferencji episkopatu. „Żegnaj ziemio Maryi” – tymi słowami Jan Paweł II pożegnał Hiszpanię, kończąc swoją piątą wizytę w tym kraju w 2003 r. Dla Hiszpanów, szczególnie młodzieży, polski Papież jest człowiekiem wiary, osobą czułą na ludzkie problemy, bliską cierpiącym, pełną charyzmatu. Takie komentarze można usłyszeć od pielgrzymów, którzy wyruszają na niedzielną beatyfikację. Hiszpanie udają się do Rzymu autokarami, pociągami i samolotami. Z Barcelony i Walencji wypłyną specjalne statki z pielgrzymami na pokładzie.
W sobotę 30 kwietnia po południu kard. Rouco Varela odprawi w rzymskiej bazylice San Lorenzo in Damaso Mszę dla hiszpańskich pielgrzymów. Natomiast w czuwaniu na Circo Massimo udział weźmie delegacja Komitetu Centralnego Światowych Dni Młodzieży. W kilku diecezjach niedzielną uroczystość będzie można śledzić na żywo na specjalnie ustawionych ekranach. W madryckiej katedrze krajowe uroczystości ku czci Bożego Miłosierdzia zostały połączone z dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II.
Hiszpańska Polonia także przygotowuje się do niedzielnej uroczystości. Z okręgu madryckiego i Aragonii dzisiaj rano wyruszyła grupa ok. 60 pielgrzymów, która weźmie też udział w światowym spotkaniu Polonii przygotowanym przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Uroczyste Msze dziękczynne zostaną odprawione w niedzielę 1 maja w tych kościołach, w których celebrowane są one w języku polskim.
Indie
Przedstawiciele indyjskich katolików wezmą udział w beatyfikacji Jana Pawła II w Rzymie. Jest to przejaw pamięci o papieżu, który dwukrotnie odwiedzał Indie: w lutym 1986 i w listopadzie 1999. Ci, którzy pozostaną w Indiach, będą uczestniczyć w specjalnych Mszach i oglądać transmisję uroczystości rzymskich w miejscowej telewizji. „Jan Paweł II był znany i szanowany w Indiach. Dlatego nasi chrześcijanie, a szczególnie katolicy, z radością wezmą udział w bliskiej już beatyfikacji Ojca Świętego” – powiedział ks. Babu Joseph, rzecznik tamtejszego episkopatu. Zapowiedział, że do Rzymu wyjadą dwie grupy biskupów indyjskich, a także przedstawiciele zgromadzeń zakonnych i wierni świeccy oraz chrześcijanie innych, obecnych w Indiach, tradycji.
W kościołach w samych Indiach będą sprawowane dziękczynne Msze św., a biskupi wykorzystają tę okazję do organizacji specjalnych spotkań modlitewnych. W Rzymie obecny będzie m.in. kard. Telesphore Toppo, metropolita Rańci w środkowych Indiach, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Indii. Hierarcha, który przewodzi katolikom pochodzenia plemiennego w Indiach, podkreśla: „Jest to prawdziwe błogosławieństwo, że on zostanie beatyfikowany 1 maja. Dziś trudno nawet powiedzieć, jak wielki wpływ będzie miało to wydarzenie na Kościół, tworzony przez tubylców”.
Także w południowoindyjskim stanie Kerala, w którym chrześcijaństwo obecne jest już od pierwszych wieków po Chrystusie, pamięć o Janie Pawle II jest ciągle żywa m.in. dzięki jego pobytowi tutaj w roku 1986. Chociaż katoliccy biskupi z Kerali nie zorganizowali żadnej oficjalnej pielgrzymki do Rzymu na beatyfikację, ludzie z poszczególnych parafii w tym rejonie Indii zapewniali, że wybierają się na te uroczystości, podobnie, jak i indyjscy biskupi z innych części kraju.
Japonia
Do beatyfikacji Jana Pawła II przygotowuje się również Kościół katolicki w Japonii. W Köln Hall przy tokijskiej katedrze Najświętszej Marii Panny, staraniem sióstr św. Pawła, zostanie 1 maja wyświetlony film „Miłość i Pokój”. Nakręcił go wybitny katolicki reżyser japoński Shigeki Chiba i przedstawia postać przyszłego błogosławionego. Film uwypukla zwłaszcza podróż papieża do Japonii w 1981 r. i wygłoszony wówczas w Hiroshimie „Apel Pokoju”.
W tym samym dniu - w Niedzielę Miłosierdzia Bożego - doroczna Msza św. dla czcicieli Miłosierdzia z całego kraju zostanie odprawiona w kościele św. Michała w Tokio-Nakameguro. Znajduje się on przy klasztorze polskich sióstr Opatrzności Bożej. W tym roku, w związku z beatyfikacją Ojca Świętego Centrum Miłosierdzia w Tokio, które zamówiło tę liturgię, przygotowało specjalną wystawę fotograficzną, poświęconą Janowi Pawłowi II. Podczas Mszy św. duszpasterz japońskiej Polonii o. Paweł Janociński podzieli się z przybyłymi pielgrzymami swymi wspomnieniami ze spotkań z błogosławionym, gdy był on jeszcze metropolitą krakowskim. Liturgia dziękczynna za wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy odbędzie się 14 maja w katedrze w Tokio. Będzie ją celebrował obecny przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Japonii metropolita Osaki abp Leo Jun Ikenaga.
Niemcy
Od kilku dni z okazji zbliżającej się beatyfikacji media niemieckie wiele miejsca poświęcają Janowi Pawłowi II. Prawie każdego dnia niemieckie stacje telewizyjne emitują filmy, reportaże, poświęcone życiu i działalności papieża stulecia, jak go chętnie nazywają Niemcy. Mszę św. beatyfikacyjną 1 maja będzie transmitowała na żywo z Watykanu Telewizja Bawarska (Bayerische Fernseh) oraz drugi kanał telewizji państwowej ZDF. W tym samym czasie stacja telewizyjna Phoenix nada program publicystyczny zatytułowany „Cud Jana Pawła II – Countdown beatyfikacji”. Można się będzie m.in. dowiedzieć, dlaczego w przypadku Karola Wojtyły proces beatyfikacyjny trwał rekordowo krótko, bo tylko sześć lat. Ponadto telewizja Phoenix pokaże film znanego reżysera-dokumentalisty Gero Boehma zatytułowany „Tajemnice papieża”.
Po filmie zostanie nadany program publicystyczny „Szukałem was”, w którym zostanie przypomniane 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II i jego 104 podróże apostolskie. Z okazji beatyfikacji na rynku fonograficznym w Niemczech ukazało się muzyczne opracowanie poezji Jana Pawła II z „Tryptyku rzymskiego”. Dzieło na organy i sopran przygotował na zlecenie centrum kulturalno-oświatowego we Frankfurcie światowej sławy kompozytor i organista francuski Naji Hakim.
„Beatyfikacja 1 maja powinna przyczynić się do zachowania w pamięci spuścizny Jana Pawła II i pojmowania jego dzieła jako napomnienia, aby również w przyszłości jedność Europy budowana była w oparciu o nasze wartości” – uważa Hans-Gert Pöttering, poseł do Parlamentu Europejskiego. Były przewodniczący PE i przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera z uznaniem mówi o politycznym wymiarze działalności Jana Pawła II na kilka dni przed jego beatyfikacją. „Wybór krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na następcę Piotra w roku 1978 stał się sensacją. Nowy papież pochodził z Polski rządzonej przez komunistów, należącej do Układu Warszawskiego i był Słowianinem. Znaczenie Jana Pawła II dla pokonania podziału Europy nie może pozostać niedocenione. „Bez wsparcia Jana Pawła II dla „Solidarności” komunizm nie załamałby się tak prędko. My Niemcy, nie powinniśmy zapomnieć, że bez Jana Pawła II i „Solidarności” do zjednoczenia Niemiec 3 października 1990 r. by nie doszło” – uważa Hans-Gert Pöttering.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.