Reklama

Łódź: Festyn Miłosierdzia

"Błogosławiony Jan Paweł II Apostoł Miłosierdzia" - to przesłanie tegorocznego Festynu Miłosierdzia zorganizowanego w sobotę przez par. św. Faustyny w Łodzi. Uroczystości poświęcone były nie tylko patronce Łodzi, ale także były dziękczynieniem za wyniesienie Ojca Świętego na ołtarze.

Reklama

Festyn Miłosierdzia zorganizowano w parku im. Słowackiego - dawniej Wenecji, w miejscu, gdzie św. Faustyna doznała pierwszego objawienia. Od kilku lat w parku obok drewnianego krzyża znajduje się głaz, na którym napis głosi, że "w 1924 roku w tym miejscu 19-letnia Helena Kowalska (imię Faustyna przybrała jako zakonnica - PAP) po raz pierwszy usłyszała od Jezusa zachętę do głoszenia prawdy o Bożym Miłosierdziu".

"Co roku chcemy przypominać, co się tutaj wydarzyło, że w Łodzi rozpoczęła się droga św. Faustyny do apostołowania Bożemu Miłosierdziu. Pierwsze objawienie w parku Wenecja nastąpiło w czasie zabawy. Stąd forma tego festynu właśnie ma taki charakter" - powiedział PAP proboszcz par. św. Faustyny, ks. Wiesław Potakowski.

W tym roku uroczystości miały wyjątkowy charakter, bowiem był także dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. "To właśnie Jan Paweł II wyniósł św. Faustynę na ołtarze, odnowił kult Bożego Miłosierdzia i sam stał się Apostołem Bożego Miłosierdzia" - podkreślił ks. Potakowski.

Na festynie pojawiło się wielu wiernych, przede wszystkim rodziny z dziećmi. Wystąpiły zespoły "Płomień Nadziei", "Mały chór wielkich serc" oraz Studencka Kapela Ludowej "Kujon".

Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia wierni przeszli ulicą Piotrkowską w procesji, wraz z relikwiami św. Faustyny do bazyliki archikatedralnej, gdzie Łódź i jej mieszkańcy zawierzeni zostali Bożemu Miłosierdziu. Tam także rozdano chleby miłosierdzia, które tradycyjnie przygotowali łódzcy piekarze.

W grudniu 2005 roku św. Faustyna została ogłoszona patronką Łodzi podczas uroczystości związanych z 85-leciem diecezji łódzkiej. Wcześniej decyzję w tej sprawie podjęła Stolica Apostolska.

Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec k. Kutna (obecnie woj. łódzkie) jako trzecia córka z dziesięciorga dzieci Stanisława i Marianny Babel. Na chrzcie w kościele w Świnicach Warckich otrzymała imię Helena.

Od wczesnej młodości musiała zarabiać na życie. Do szkoły uczęszczała przez niecałe trzy lata. Przez rok pracowała w sklepie i mieszkała w Łodzi. W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie.

W 1930 r. św. Faustyna przybyła do klasztoru w Płocku, gdzie przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna. Od początku pobytu w zakonie była - jak podają źródła kościelne - "obdarzona darem modlitwy kontemplacyjnej i mistycznej". Według źródeł kościelnych, 22 lutego 1931 roku w Płocku ukazał się jej Pan Jezus Miłosierny, nakazując upowszechnić obraz "Jezu, ufam Tobie" namalowany potem - na podstawie wizji Faustyny - przez Eugeniusza Kazimierowskiego.

W zakonie siostra Faustyna chorowała na gruźlicę. Na polecenie spowiednika spisała swoje przeżycia mistyczne. Ukazały się one po II wojnie światowej jako "Dzienniczek". Siostra Faustyna zmarła 5 października 1938 roku w krakowskich Łagiewnikach. 30 kwietnia 2000 roku została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama