Reklama

Jan Paweł II zostanie błogosławionym

W ustanowione przez Jana Pawła II święto Miłosierdzia Bożego papież Benedykt XVI wyniesie na ołtarze swego poprzednika. W uroczystościach weźmie udział co najmniej kilkaset tysięcy wiernych, w tym ponad 80 tysięcy rodaków Karola Wojtyły.

Reklama

Mszę, która rozpocznie się o godz. 10, poprzedzi Koronka do Miłosierdzia Bożego. Pielgrzymi przybyli z całego świata będą wpuszczani na Plac św. Piotra od godz. 5 rano. Większość z nich uczestniczyć będzie we Mszy także na całej długości via della Conciliazione i na głównych placach Wiecznego Miasta, gdzie rozstawione zostały telebimy.

Po akcie pokutnym rozpoczną się obrzędy beatyfikacji. Do papieża podejdzie kard. Agostino Vallini, wikariusz generalny Jego Świątobliwości dla diecezji rzymskiej, wraz z postulatorem, prosząc o rozpoczęcie obrzędu beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Ojciec Święty wygłosi tradycyjną formułę: „Mocą naszej władzy apostolskiej zezwalamy, aby Czcigodnemu Słudze Bożemu, Janowi Pawłowi II, papieżowi, przysługiwał tytuł błogosławionego” a następnie zapowie, że jego święto liturgiczne będzie odtąd obchodzone 22 października.

Obok ołtarza umieszczone zostaną relikwie nowego błogosławionego w postaci jego krwi w relikwiarzu, który przyniosą s. Tobiana, która przez wiele lat służyła w apartamentach Jana Pawła II oraz cudownie uzdrowiona za jego wstawiennictwem s. Marie Simon-Pierre z francuskiego zgromadzenia Małych Sióstr Macierzyństwa Katolickiego.

Rozwinięty zostanie portret błogosławionego, sporządzony na podstawie jednej z fotografii wykonanej przez polskiego fotoreportera Grzegorza Gałązki. Okolicznościowe kazanie wygłosi Benedykt XVI.

W procesji z darami, składającej się z przedstawicieli różnych narodów, iść będzie dwoje Polaków, reprezentujących władz rodzinnego miasta nowego błogosławionego – Wadowic: burmistrz Ewa Filipiak i przewodniczący Rady Miejskiej, Zdzisław Szczur.

Po zakończeniu Mszy św. Ojciec Święty odmówi z wiernymi modlitwę maryjną Regina Caeli, którą, jak zwykle, poprzedzi rozważaniami, a na jej zakończenie udzieli wszystkim błogosławieństwa apostolskiego.

We Mszy – jak poinformował o. Ciro Benedttini, wiceszef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej – uczestniczyć będzie większość członków Kolegium Kardynalskiego oraz kilkuset biskupów z całego świata. Z Polski przybyło 68 członków Konferencji Episkopatu.

Prefektura Domu Papieskiego podała listę oficjalnych delegacji, które będą obecne na beatyfikacji Jana Pawła II. Przyjadą przedstawiciele 5 rodzin panujących. 16 państw będą reprezentowali prezydenci, podczas gdy na czele 7 delegacji stać będą szefowie rządów.

Spośród rodzin panujących obecne będą pary: królewska Belgii, wielkoksiążęca z Luksemburga, książęca z Liechtensteinu, następca tronu Hiszpanii oraz książę Gloucester, reprezentujący królową brytyjską. Głowy państw stoją na czele delegacji z Włoch, Polski, Albanii, Andory, Bośni-Hercegowiny, Czarnogóry, Estonii, Hondurasu, Kamerunu, Demokratycznej Republiki Konga, Macedonii, Meksyku, San Marino, Słowacji, Togo i Zimbabwe. Wiceprezydenci przewodzą delegacjom z Angoli, Brazylii i Panamy, zaś szefowie rządów – z Chorwacji, Czech, Francji, Litwy, Monako i Węgier; będzie też wielki mistrz Zakonu Maltańskiego.

Delegacje najwyższego szczebla przysłała Unia Europejska. Obecni będą przewodniczący Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

Na czele delegacji USA i Rosji stoją ambasadorzy, delegacji kubańskiej – posłanka do Zgromadzenia Narodowego, a izraelskiej – szef Urzędu Rady Ministrów.

Najliczniejsze delegacje przysłały: Polska (16 osób), Belgia i Włochy (po 14) oraz Argentyna (13).

30 tysięcy róż i 1,7 tys. krzewów lawendy oraz kilka innych gatunków kwiatów śródziemnomorskich ozdobi miejsce celebry podczas jutrzejszej Mszy św. beatyfikacyjnej. Oprócz krzewów lawendy i kilku odmian róż do dekoracji wybrano kilka rodzajów kwiatów typowych dla basenu Morza Śródziemnego, a szczególnie popularnych we Włoszech, w tym ruszczyk i dzwony irlandzkie.

Z kolei trumna Jana Pawła II ma być ozdobiona orchideami. Utworzeniem kompozycji kwiatowych zajmą się hodowcy z Apulii – południowego krańca Półwyspu Apenińskiego. Ma to być ich symboliczne podziękowanie papieżowi także za jego troskę o ten region Włoch, często nawiedzany m.in. przez trzęsienia ziemi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
rano
6°C Środa
dzień
7°C Środa
wieczór
7°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama