13 350 uchodźców z Górskiego Karabachu przybyło do Armenii, trwa proces rejestrowania uchodźców - poinformował we wtorek rząd w Erywaniu. Dane o ponad 13 tys. uchodźców przekazały także władze separatystycznej enklawy. Powiadomiły też, że w poniedziałkowym wybuchu na stacji paliw w Stepanakarcie zginęło co najmniej 20 osób, a ponad 280 zostało rannych.
Rząd Armenii podał w oficjalnym komunikacie, że "zapewni schronienie wszystkim (uchodźcom - PAP), którzy nie mają gdzie mieszkać".
Władze Górskiego Karabachu podały zbliżoną liczbę uchodźców, informując że ich liczba sięgnęła 13 550. Komunikat cytuje portal News.am.
Azerbejdżan po przejęciu kontroli nad enklawą w zeszłym tygodniu zapewnił, że jego celem jest reintegracja etnicznych Ormian jako "równych obywateli". Władze Armenii mówią zaś o trwających czystkach etnicznych.
Władze Górskiego Karabachu powiadomiły we wtorek, że w poniedziałkowym wybuchu na stacji paliw w Stepanakarcie zginęło co najmniej 20 osób, a ponad 280 zostało rannych. Wcześniej informowano tylko o ponad 200 rannych. Władze Azerbejdżanu oświadczyły, że wysłały leki do Stepanakertu, by rannym można było okazać pomoc - podała armeńska redakcja Radia Swoboda.
Uchodźcy napływają do Armenii odblokowanym przez wojska Azerbejdżanu korytarzem laczyńskim wyjeżdżając z Karabachu "wszystkim, co może jeździć" - relacjonowała w poniedziałek wieczorem rosyjska redakcja BBC.
Brak danych, ilu ludzi czeka na wyjazd z Karabachu; wyjeżdżający mówią o setkach i o tysiącach aut zgromadzonych po azerbejdżańskiej stronie granicy. W mediach społecznościowych, zarówno w Azerbejdżanie i Armenii, krążą zdjęcia korków na górskiej drodze, w której auta stoją w czterech rzędach czekając na wyjazd z Karabachu w stronę Armenii - relacjonuje BBC.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.