Skała i klucze

Nie jest tak, że parafia nie zaspokaja potrzeb duchowych i dlatego trzeba szukać gdzie indziej.

Tylko aborcja i geje… Mam od pewnego czasu wrażenie, że słowa kardynała Maradiagi odnoszą się nie tylko do ONZ. Wiele środowisk, w tym również katolickich, przez swą aktywność medialną próbuje dyskusję o Kościele sprowadzić do kilku, niewątpliwie ważnych, ale nie najważniejszych i nie jedynie wartych zainteresowania tematów. Konsekwencje są łatwe do przewidzenia. Margines przesuwa się do centrum, a to ostatnie schodzi na margines. Tymczasem margines tryska życiem, inicjatywami, spotkaniami i wydarzeniami.

Z zaplanowanych na najbliższe tygodnie można ułożyć prawdziwą litanię. Lednica, Krościenko nad Dunajcem czy Władysławowo to jedynie trzy punkty na mapie polskiego duszpasterstwa. Jeśli dodać do nich wszystkie rekolekcje, pielgrzymki, rajdy, obozy i co tam jeszcze innego w planach się ulęgło, wyjdzie nam grubo ponad milion zaangażowanych w różne formy życia Kościoła.

A przecież ta ponad milionowa rzesza nie bierze się znikąd. Jest owocem mrówczej, rzadko zauważalnej, niedocenianej i jakże często krytykowanej pracy duszpasterskiej w parafiach. Nie jest tak, że parafia nie zaspokaja potrzeb duchowych i dlatego trzeba szukać gdzie indziej. Jeśli parafia jest miejscem przebudzenia i wzrostu, młodzi wyjeżdżają, pielgrzymują i doładowują akumulatory, a potem wracają do swoich środowisk i jeszcze bardziej angażują się w życie wspólnot lokalnych.

Pojechałem kiedyś do Warszawy na galę Fundacji Trzeciego Tysiąclecia. Spodziewałem się, że po jej zakończeniu nagrodzeni zostaną otoczeni tłumem dziennikarzy. Bo przecież kwiat Kościoła. Wspaniała okazja do zrobienia wywiadu z ciekawymi ludźmi i pokazania cennych inicjatyw. Tymczasem w holu cisza. Jedna ekipa telewizyjna i trzech dziennikarzy z dyktafonami. Brak mediów świeckich mnie nie zdziwił. Ale brak mediów kościelnych czy z nim związanych dawał wiele do myślenia.

W sobotę na polach lednickich młodzi otrzymają skałę z rybą i klucz. Dwa ważne dla chrześcijan symbole. Mówią na czym Kościół buduje i co jest warunkiem budowania. Klucz otwiera również drzwi rozumienia Kościoła, jego istoty i źródła życia, siły i warunku rozwoju. Dałbym go nie tylko młodym, ale tym wszystkim, dla których Kościół to tylko aborcja i geje.


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Nymeria
  03.06.2011 08:44
  Świetny tekst, jak zwykle Księże Włodku. Wielkie dzięki. O istotnych sprawach, przenikliwie i do rzeczy, jak zawsze z miłością.
 • patryk
  03.06.2011 09:40
  Nie zgadzam się z księdzem. W dobie cywilizacji śmierci należy otwarcie bronić kazdego życia, edukować młodych, podkreślać wartość rodziny, pomagać dzieciom rodzin wielodzietnych, bo bardzo często są one marginalizowane. Jeśli uważa ksiądz, że polska rodzina ma się dobrze, to grubo się ksiądz myli. Na tym polu Kościół powinien pocić się najwięcej, bo od tego zależy jakie będziemy mieli społeczeńśtwo. Kościół działa na wielu płaszczyznach, ale troska o życie i rodzinę wydaje mi się priorytetową i wyprzedzającą wszystkie inne.
 • Jerzyk
  03.06.2011 10:28
  Jezus dobrze wiedział co mówi, kiedy nakazał swoim uczniom głoszenie "Dobrej Nowiny".
  Głoszenie "Dobrej Nowiny" to głoszenie życia.
  Jezus powiedział o sobie
  - Jestem drogą, prawdą i życiem.
  Czasami wydaje mi się, że to szatan podsuwa tematy zastępcze, aby wierni nie zajmowali się tym co najważniejsze.
  Grzech nie może być najważniejszy, Jezus pokonał grzech i śmierć, skutek grzechu. Ważniejsze jest wskazywanie ludziom rozwiązania, czyli drogi wyjścia z grzechu.
  - Dobry tekst, drogi księże.
 • papista
  04.06.2011 06:58
  @ wgorka: Proszę sobie poczytać teksty p. Terlikowskiego na Fronda.pl lub na salonie24.pl. Specyficzne i bardzo liczne przykłady...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  24°C Poniedziałek
  noc
  20°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »