Warto wspominać, ale nie mniej ważne wydaje się życie tym, co dzieje się tu i teraz.
Najpierw krótkie spojrzenie wstecz. Tradycja Dnia Ojca narodziła się nieoficjalne w USA w 1910 r. z inicjatywy Sonory Smart, którą ojciec wraz z jej piątką rodzeństwa wychowywał samotnie po śmierci żony. Sonora zwróciła się do władz miasta Spokane w stanie Waszyngton z prośbą ustanowienia święta ojców, których marginalizowano w tamtych czasach w wychowywaniu potomstwa. W 1924 Dzień Ojca obchodziły już całe Stany Zjednoczone, a w 1972 roku prezydent Nixon ustanowił je oficjalnie.
W Polsce święto to pojawiło się po raz pierwszy w 1965 roku i co roku jest obchodzone 23 czerwca (w innych krajach Dzień Ojca jest dniem ruchomym i przypada najczęściej w pierwszą, drugą bądź trzecią niedzielę czerwca). W ankiecie pt. Kim jest dla mnie mój tata? (takrodzinie.pl, czerwiec 2013) znalazłem kilka interesujących wypowiedzi.
Świadectwo I: Tato to przede wszystkim opieka. Ale taka prawdziwa, męska, silna i delikatna ręka, tarcza chroniąca mnie przed samą sobą, przed błędami nie do naprawienia. Przekazał mi swoją siłę, nauczył myślenia, oddał wszystko kosztem siebie… Nie widziałam nigdzie indziej, by ktoś z taką prostotą i wolnością służył bez narzekania, bez walki o swój czas i wygodę. Nigdy też nikt nie wzbudzał we mnie tyle szacunku co on (Ania, lat 28).
Świadectwo II: Mężczyzna przez duże M. Pokazał mi, czym jest prawdziwa pasja. Nie obawiam się przyjść do niego z problemem, bo choć często nie rozumie do końca kobiecych rozterek, to stara się przy mnie być, powiedzieć dobre słowo, uspokoić. Nie wyobrażam sobie życia bez mojego taty (Karolina, lat 24).
Świadectwo III: Mój tata uczy mnie, jak żyć. Daje mi przykład, jak nie wstydzić się swojej wiary i rozmawiać z Bogiem. Nauczył mnie być dżentelmenem, przepuszczać kobiety w przejściu, odpowiednio się przy nich zachowywać i zawsze sprzątać po sobie… Najważniejsze jednak jest to, że ma dla mnie czas, który razem wykorzystujemy na wyjazdy na ryby lub na basen (Łukasz, lat 15).
Świadectwo IV: To on nauczył mnie patrzeć i słuchać, myśleć, pytać, odkrywać. To on sprawił, że w tym świecie poczułam się bezpieczniej. Jest na miejscu, gdy potrzeba. Razem z mamą jest fundamentem domu (Iwona, lat 47).
W związku z Dniem Ojca, z inspiracji świeckich wspólnot modlitewnych, została zorganizowana w Polsce inicjatywa „Ojcze nasz” (ojczenasz.com.pl/pl/), której celem jest uwielbienie Boga w całej naszej Ojczyźnie. Patronatem objęła ją Konferencja Episkopatu Polski. W obchodzonym obecnie Roku Modlitwy papież Franciszek zachęca do zanoszenia do Boga modlitwy „Ojcze nasz”: „Będzie to zatem intensywny rok modlitwy, w którym serca otworzą się, aby otrzymać mnogość łask, czyniąc z ‘Ojcze nasz’, modlitwy, której nauczył nas Jezus, program życia dla każdego swojego ucznia” (List z okazji Jubileuszu Roku 2025 do abp. Rino Fisichelli, 11.02.2022). Organizatorzy inicjatywy „Ojcze nasz” proszą, by 23 czerwca br., o godz. 18.30, włączyć się we wspólne odmówienie „Ojcze nasz” w całej naszej Ojczyźnie.
Warto też wykorzystać Dzień Ojca do wspólnego świętowania (Redakcja.Tato.Net), jak na niedzielę przystało. Można podjąć wspólną zabawę, która pozwoli lepiej poznać się i porozmawiać o ważnych sprawach w sposób prosty i lekki. Jest okazja do wzięcia udziału w okolicznych wydarzeniach z okazji Dnia Ojca, połączonych z konkursami, zabawami i atrakcjami. Można spędzić ten dzień na rodzinnym wyjeździe, odwiedzając miejsca ważne dla ojca, zorganizować wspólny posiłek rodzinny i potraktować go jako okazję doświadczania radości z bycia razem, połączoną z rozmową, żartami, spędzony w dobrej atmosferze, z wyłączonymi telewizorami i telefonami. Jest okazja do seansu filmowego o ojcostwie czy ważnych okazjach z życia rodzinnego czy wspólnych wspomnień. Redakcja wspomnianego portalu proponuje wyrazić wdzięczność: „Niech słowa takie, jak: „dziękuję”, „jestem wdzięczny”, „cieszę się”, „jestem szczęśliwy”, „dobrze, że jesteś" oraz uśmiechy, uściski, przytulenia, gesty czułości towarzyszą w Dzień Ojca Waszej rodzinie częściej niż na co dzień. A szczególnie niech otaczają bohatera tego dnia”.
Udanego Dnia Ojca!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.