Warto wspominać, ale nie mniej ważne wydaje się życie tym, co dzieje się tu i teraz.
Najpierw krótkie spojrzenie wstecz. Tradycja Dnia Ojca narodziła się nieoficjalne w USA w 1910 r. z inicjatywy Sonory Smart, którą ojciec wraz z jej piątką rodzeństwa wychowywał samotnie po śmierci żony. Sonora zwróciła się do władz miasta Spokane w stanie Waszyngton z prośbą ustanowienia święta ojców, których marginalizowano w tamtych czasach w wychowywaniu potomstwa. W 1924 Dzień Ojca obchodziły już całe Stany Zjednoczone, a w 1972 roku prezydent Nixon ustanowił je oficjalnie.
W Polsce święto to pojawiło się po raz pierwszy w 1965 roku i co roku jest obchodzone 23 czerwca (w innych krajach Dzień Ojca jest dniem ruchomym i przypada najczęściej w pierwszą, drugą bądź trzecią niedzielę czerwca). W ankiecie pt. Kim jest dla mnie mój tata? (takrodzinie.pl, czerwiec 2013) znalazłem kilka interesujących wypowiedzi.
Świadectwo I: Tato to przede wszystkim opieka. Ale taka prawdziwa, męska, silna i delikatna ręka, tarcza chroniąca mnie przed samą sobą, przed błędami nie do naprawienia. Przekazał mi swoją siłę, nauczył myślenia, oddał wszystko kosztem siebie… Nie widziałam nigdzie indziej, by ktoś z taką prostotą i wolnością służył bez narzekania, bez walki o swój czas i wygodę. Nigdy też nikt nie wzbudzał we mnie tyle szacunku co on (Ania, lat 28).
Świadectwo II: Mężczyzna przez duże M. Pokazał mi, czym jest prawdziwa pasja. Nie obawiam się przyjść do niego z problemem, bo choć często nie rozumie do końca kobiecych rozterek, to stara się przy mnie być, powiedzieć dobre słowo, uspokoić. Nie wyobrażam sobie życia bez mojego taty (Karolina, lat 24).
Świadectwo III: Mój tata uczy mnie, jak żyć. Daje mi przykład, jak nie wstydzić się swojej wiary i rozmawiać z Bogiem. Nauczył mnie być dżentelmenem, przepuszczać kobiety w przejściu, odpowiednio się przy nich zachowywać i zawsze sprzątać po sobie… Najważniejsze jednak jest to, że ma dla mnie czas, który razem wykorzystujemy na wyjazdy na ryby lub na basen (Łukasz, lat 15).
Świadectwo IV: To on nauczył mnie patrzeć i słuchać, myśleć, pytać, odkrywać. To on sprawił, że w tym świecie poczułam się bezpieczniej. Jest na miejscu, gdy potrzeba. Razem z mamą jest fundamentem domu (Iwona, lat 47).
W związku z Dniem Ojca, z inspiracji świeckich wspólnot modlitewnych, została zorganizowana w Polsce inicjatywa „Ojcze nasz” (ojczenasz.com.pl/pl/), której celem jest uwielbienie Boga w całej naszej Ojczyźnie. Patronatem objęła ją Konferencja Episkopatu Polski. W obchodzonym obecnie Roku Modlitwy papież Franciszek zachęca do zanoszenia do Boga modlitwy „Ojcze nasz”: „Będzie to zatem intensywny rok modlitwy, w którym serca otworzą się, aby otrzymać mnogość łask, czyniąc z ‘Ojcze nasz’, modlitwy, której nauczył nas Jezus, program życia dla każdego swojego ucznia” (List z okazji Jubileuszu Roku 2025 do abp. Rino Fisichelli, 11.02.2022). Organizatorzy inicjatywy „Ojcze nasz” proszą, by 23 czerwca br., o godz. 18.30, włączyć się we wspólne odmówienie „Ojcze nasz” w całej naszej Ojczyźnie.
Warto też wykorzystać Dzień Ojca do wspólnego świętowania (Redakcja.Tato.Net), jak na niedzielę przystało. Można podjąć wspólną zabawę, która pozwoli lepiej poznać się i porozmawiać o ważnych sprawach w sposób prosty i lekki. Jest okazja do wzięcia udziału w okolicznych wydarzeniach z okazji Dnia Ojca, połączonych z konkursami, zabawami i atrakcjami. Można spędzić ten dzień na rodzinnym wyjeździe, odwiedzając miejsca ważne dla ojca, zorganizować wspólny posiłek rodzinny i potraktować go jako okazję doświadczania radości z bycia razem, połączoną z rozmową, żartami, spędzony w dobrej atmosferze, z wyłączonymi telewizorami i telefonami. Jest okazja do seansu filmowego o ojcostwie czy ważnych okazjach z życia rodzinnego czy wspólnych wspomnień. Redakcja wspomnianego portalu proponuje wyrazić wdzięczność: „Niech słowa takie, jak: „dziękuję”, „jestem wdzięczny”, „cieszę się”, „jestem szczęśliwy”, „dobrze, że jesteś" oraz uśmiechy, uściski, przytulenia, gesty czułości towarzyszą w Dzień Ojca Waszej rodzinie częściej niż na co dzień. A szczególnie niech otaczają bohatera tego dnia”.
Udanego Dnia Ojca!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.