Wydawnictwo archidiecezji lubelskiej Gaudium wydało w języku polskim zbiór wystąpień zwierzchnika Kościoła Katolickiego Obrządku Bizantyjsko-Ukraińskiego Arcybiskupa Większego Kijowsko-Halickiego Światosława Szewczuka dotyczące pokoju.
Orędzie pokoju to zbiór tekstów wystąpień arcybiskupa od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie do 24 lutego 2023 r. oraz zbiór fotografii dokumentujących pośród wojennego czasu misję Kościoła greckokatolickiego oraz pasterskie heroiczne zaangażowanie arcybiskupa Światosława Szewczuka. Edycja w języku ukraińskim ukazała się w maju tego roku. Teraz dostępna jest także polska wersja.
- Naszym zamiarem jest nie tylko rozpowszechnić przesłanie orędzi pokoju w kontekście trwającego dramatu wojny, ale także przypomnieć, że troska o pokój, o sprawiedliwość, o poszanowanie godności życia w wolności całych narodów wynika z autentycznego życia duchem Ewangelii przez wszystkich chrześcijan. Dlatego na prośbę wydawnictwa swoim słowem publikację opatrzyli prymas polski arcybiskup Wojciech Polak oraz arcybiskup Konstantynopola – Nowego Rzymu i patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I - mówi ks. Marek Szymański, dyrektor wydawnictwa Gaudium.
Résumé książki jest słowo księdza prymasa, w którym wspomina także osobistą wizytę u ks. abp. Szewczuka wraz z delegacją polskich biskupów (uczestnikiem był także abp Stanisław Budzik). Natomiast słowa patriarchy Bartłomieja I to świadectwo budowania jedności chrześcijańskiej w czasie prowadzonej wojny w Ukrainie. Należy zaznaczyć, że patriarcha Bartłomiej I tym gestem ukazał, że prawdziwe chrześcijaństwo i wierność Ewangelii wolne są od jakichkolwiek wpływów ideologii i imperialistycznego sposobu działania, który upowszechnia prawosławna Rosja.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.