Około tysiąca osób niepełnosprawnych i chorych modliło się w środę na Jasnej Górze. Ich pielgrzymka, organizowana przez Apostolstwo Chorych w Polsce, co roku odbywa się 6 lipca, gdy w Kościele katolickim przypada święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.
Witający pielgrzymów na Jasnej Górze podprzeor tamtejszego klasztoru o. Łukasz Buzun oraz przewodniczący mszy dla pielgrzymów w jasnogórskiej bazylice metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak odwoływali się do postaci i słów błogosławionego Jana Pawła II, który m.in. ustanowił Światowy Dzień Chorego.
O. Buzun przypomniał słowa papieża do chorych z napisanego w 1984 r. listu apostolskiego "Salvifici Doloris" o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia. "Wraz z Maryją, Matką Chrystusa stojącą pod krzyżem zatrzymujemy się dzisiaj przy was wszystkich i prosimy, abyście nas wspierali. Właśnie was, którzy jesteście słabi, prosimy, abyście stawali się źródłem mocy dla Kościoła i dla ludzkości. W straszliwym zmaganiu się pomiędzy siłami dobra i zła, którego widownią jest nasz współczesny świat - niech wasze cierpienie w jedności z Krzyżem Chrystusa przeważy" - pisał wówczas Jan Paweł II.
Abp Nowak przypomniał, że błogosławiony Jan Paweł II jest orędownikiem m.in. w sprawach ludzkiego cierpienia. "Przecież wiecie, że za życia, siostry i ksiądz kardynał Dziwisz przynosili mu na klęcznik różne prośby, a najczęściej takie: Ojcze Święty módl się, bo operacja, bo brak zdrowia, bo sytuacja beznadziejna, i Ojciec Święty się tak żarliwie modlił, wrastał w klęcznik i wołał do Boga" - mówił abp Nowak. "Tak było za życia, ufamy, że po śmierci tym bardziej jest orędownikiem ludzi w potrzebie, ludzi chorych" - dodał.
Zwracając się do opiekunów chorych podkreślił, że miłość człowieka, który pomaga cierpiącemu, jest piękna. "Wiedzcie, że jest to droga waszego jednoczenia się z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, z tajemnicą Boga, który jest miłością. () Jezus cierpiący w tych chorych wart jest tego, tam jest właśnie esencja miłości Boga wcielonego, szczyt miłości" - zaznaczył abp Nowak.
Apostolstwo Chorych w Polsce działa od 81 lat. Jak wyjaśniał podczas jednej z wcześniejszych pielgrzymek na Jasną Górę dyrektor Apostolstwa ks. prałat Stanisław Michałowski, aby być jego członkiem, trzeba spełnić trzy warunki: przyjąć spowodowane chorobą cierpienie, umieć ofiarować je w jakiejś intencji i znosić je z wolą Boga.
Stowarzyszenie Apostolstwa Chorych jest wspólnotą kościelną, która - w założeniu - "pomaga chorym przeżywać cierpienie w sposób twórczy, bardziej chrystusowy". Stowarzyszenie wydaje m.in. własny miesięcznik, przygotowuje też audycje radiowe dla chorych w katolickich rozgłośniach.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.