Hezbollah wystrzelił 190 pocisków w kierunku Izraela; Izrael zbombardował obiekty w Libanie.
Działająca w Libanie szyicka organizacja Hezbollah wystrzeliła w poniedziałek w kierunku Izraela około 190 pocisków rakietowych - poinformowało izraelskie wojsko. Rannych zostało co najmniej 12 osób, między innymi w Hajfie, trzecim co do wielkości mieście kraju.
7 października minął rok od krwawego ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael, w którym zginęło 1200 osób, a 250 zostało uprowadzonych w charakterze zakładników oraz eskalacji izraelskich działań wojennych w Strefie Gazy, które rozszerzyły się również na Liban.
W poniedziałek wieczorem izraelskie siły zbrojne znów wydały nakazy ewakuacji niektórych obszarów na południowych przedmieściach Bejrutu, stolicy Libanu, co sugeruje plany kolejnych ostrzałów. Na terenach objętych w ostatnich dniach takimi nakazami znajduje się między innymi siedem szpitali - podała stacja TV CNN.
Według stacji około pół godziny po wydaniu ostrzeżenia niebo nad Bejrutem rozświetliły wybuchy. Izraelskie wojsko poinformowało o uderzeniach z powietrza na "obiekty terrorystyczne należące do kwatery głównej wywiadu Hezbollahu" w Bejrucie oraz inne cele związane z tą organizacją na południu Libanu.
Izrael od dwóch tygodni intensywnie bombarduje Liban, a od tygodnia prowadzi operację lądową na południu tego kraju, podkreślając, że jego celem są terroryści Hezbollahu. Wspierana przez Iran organizacja od dekad z różną intensywnością walczy z Izraelem, a od wybuchu rok temu wojny w Strefie Gazy ostrzeliwuje północ państwa żydowskiego, co spotyka się z silnymi kontratakami.
Ministerstwo Zdrowia Libanu informuje, że od 8 października ub.r. w wyniku izraelskich ataków zginęło około 2 tys. osób. Większość z nich zginęła w ciągu ostatnich kilku tygodni.
Od ataku Hamasu 7 października 2023 r. w Izraelu, Strefie Gazy, Libanie i na Zachodnim Brzegu zginęło 728 izraelskich żołnierzy - poinformowała w poniedziałek izraelska armia. W tym samym czasie izraelskie siły zabiły ok. 19 tys. bojowników Hamasu i Hezbollahu
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.