Znajdujący się w jurysdykcji Parafii Katedralnej pw. św. Marii Magdaleny Równej Apostołom punkt młodzieżowy w Warszawie posiada od 21 maja 2011 roku nową lokalizację przy ulicy Lelechowskiej 5. Mimo, iż prace związane z przenosinami skończyły się niedawno, to przed wiernymi stanęły całkiem nowe zadania.
Duchowieństwo wielu denominacji wielokrotnie kładzie nacisk prosząc, by na czas wakacyjnego odpoczynku młodzi ludzie nie zapominali o obowiązkach wypływających z przynależności do Kościoła. Lato to okres słonecznych długich dni sprzyjających wielu podróżom. I tak jak rzymscy katolicy odwiedzają w ten czas Jasną Górę, mariawici pielgrzymują do Płocka, a jeszcze inni jadą do Taizé tak w ubiegłym tygodniu w Warszawie goszczono przedstawicieli moskiewskiego prawosławnego bractwa pw. Świętej Trójcy, oraz studentów i absolwentów Instytutu Misyjno-Katechetycznego imienia Świętego Filareta Moskiewskiego.
Stolica była ich ostatnim przystankiem w podróży po naszym kraju. Wcześniej odwiedzili już Supraśl, Białystok, Kraków i Oświęcim. Po powitaniu przez ks. administratora Artura Aleksjejuka i Michała Boguckiego - dyrektora tutejszego Muzeum zorganizowano krótką prelekcję w celu przybliżenia życia i twórczości niedawno zmarłego prof. Jerzego Nowosielskiego i Adama Stalony-Dobrzańskiego, po której można było podziwiać reprodukcje obu artystów.
W nowej kaplicy zostały odprawione nieszpory, w trakcie których goście mieli niepowtarzalną okazje posłuchać ortodoksyjnych śpiewów liturgicznych w naszym rodzimym języku. Po zakończeniu odbyła się długa przyjacielska dyskusja, pytaniom niebyło końca. Takie zainteresowanie, chęć dialogu, to dobre znaki na przyszłość. Miło jest wiedzieć, iż czasy uprzedzeń czy stereotypów odchodzą do lamusa za sprawą młodych, którzy po prostu chcą się poznać. Źródeł takiego entuzjazmu należałoby szukać w osobie ks. prof. Georgija Koczetkow’a, którego długoletnia posługa duszpasterska w połączeniu z pracą naukową jako Rektor Instytutu Misyjno-Katechetycznego, cały czas skłania do zadumy wiele umysłów chcących od życia czegoś więcej niż szara codzienność.
Dobrym orędownikiem we wszystkich działaniach mających na celu pojednanie jest z pewnością osoba patrona Punktu. Święty męczennik Grzegorz (Peradze) to współczesny przykład tego, iż nawet w tak zawiłych jak obecnie czasach, człowiek może stać się bliski Bogu i bliźniemu. Urodził się w 31 sierpnia 1899 w Bakurciche, zm. 6 grudnia 1942 w Auschwitz-Birkenau. Przez długie lata mieszkał w Warszawie, gdzie przyjechał na zaproszenie metropolity Dionizego (Waledyńskiego) w 1933 roku, był wykładowcą w Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego do roku 1939.
***
Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl
Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.