Dzięki aplikacji "Warszawa '44 - Śladami Powstania Warszawskiego" spacerujący po Warszawie użytkownicy smartfonów będą mogli przenieść się w czasy walk powstańczych.
Na wędrówkę śladami powstania w 67. rocznicę jego wybuchu zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego. Aplikacja umożliwi użytkownikom telefonów komórkowych poznanie historii miejsc związanych z powstaniem, których ślady można obecnie odnaleźć w Warszawie - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, który na środowej konferencji prasowej zaprezentował nową aplikację.
Jak wyjaśnił, aplikacja pozwoli poznać nie tylko historię budynków, ale również przebieg najważniejszych wydarzeń i sylwetki powstańców. "Chcemy, aby ta aplikacja była pomocą w zwiedzaniu Warszawy w czasie obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego" - mówił dyrektor.
Aplikacja zawiera opisy i archiwalne fotografie 73 miejsc związanych z historią powstania, które opracowano na podstawie "Przewodnika po Powstańczej Warszawie" Jerzego S. Majewskiego. Wśród miejsc znajdujących się na mapie, którą zawiera program, są m.in.: siedziba PAST-y, budynek Prudentialu, wejście do kanału przy pl. Krasińskich, Park Dreszera, Szpital w Kasie Chorych na ul. Mariańskiej i Kościół Wszystkich Świętych na Pl. Grzybowskim.
Jak działa aplikacja, pokazał na konferencji wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego w przylegającym do muzeum Parku Wolności. Na ekranie smartfona, którym filmował on okolicę, pojawiały się informacje o obiektach znajdujących się w odległości do 5 km od parku. Np. do Elektrowni Tramwajów Miejskich, w której mieści się obecnie siedziba muzeum, można było wytyczyć trasę, a po dotarciu do celu, obejrzeć fotografie elektrowni z czasów powstania lub przed jego wybuchem oraz przeczytać informacje o tym, co w tym miejscu działo się 67 lat temu. "To jest wyjątkowa podróż w czasie" - ocenił wolontariusz.
Na spacer po Warszawie czasów walk powstańczych można udać się po ściągnięciu na smartfon bezpłatnej aplikacji ze sklepu internetowego i załadowaniu warstwy "Warszawa '44 - Śladami Powstania Warszawskiego". Jak powiedział PAP Paweł Bielak z agencji interaktywnej Adv, która opracowała aplikację, program działa na różnych telefonach komórkowych, m.in. na iPhonach, telefonach z systemem Android i modelach Nokii z najnowszą wersją systemu Symbian, a także na niektórych tabletach.
"Doświadczenie Muzeum Powstania Warszawskiego pokazuje, że najlepsze jest połączenie tradycyjnego przekazu z nowoczesną technologią" - powiedział PAP dyrektor placówki. "Można w Warszawie znaleźć informacje o wydarzeniach, które odbywały się tutaj sześćdziesiąt kilka lat temu, na tablicach, ale na te tablice, zrośnięte z rzeczywistością architektoniczną, nie zwracamy już uwagi" - zauważył. Dzięki nowej aplikacji, w jego ocenie, będzie można przypomnieć sobie historię tych budynków sprzed Powstania Warszawskiego albo podczas jego trwania.
Aplikacja "Warszawa '44 - Śladami Powstania Warszawskiego" będzie dostępna od 1 sierpnia.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.