Spacer po Warszawie z komórką

Dzięki aplikacji "Warszawa '44 - Śladami Powstania Warszawskiego" spacerujący po Warszawie użytkownicy smartfonów będą mogli przenieść się w czasy walk powstańczych.

Na wędrówkę śladami powstania w 67. rocznicę jego wybuchu zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego. Aplikacja umożliwi użytkownikom telefonów komórkowych poznanie historii miejsc związanych z powstaniem, których ślady można obecnie odnaleźć w Warszawie - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, który na środowej konferencji prasowej zaprezentował nową aplikację.

Jak wyjaśnił, aplikacja pozwoli poznać nie tylko historię budynków, ale również przebieg najważniejszych wydarzeń i sylwetki powstańców. "Chcemy, aby ta aplikacja była pomocą w zwiedzaniu Warszawy w czasie obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego" - mówił dyrektor.

Aplikacja zawiera opisy i archiwalne fotografie 73 miejsc związanych z historią powstania, które opracowano na podstawie "Przewodnika po Powstańczej Warszawie" Jerzego S. Majewskiego. Wśród miejsc znajdujących się na mapie, którą zawiera program, są m.in.: siedziba PAST-y, budynek Prudentialu, wejście do kanału przy pl. Krasińskich, Park Dreszera, Szpital w Kasie Chorych na ul. Mariańskiej i Kościół Wszystkich Świętych na Pl. Grzybowskim.

Jak działa aplikacja, pokazał na konferencji wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego w przylegającym do muzeum Parku Wolności. Na ekranie smartfona, którym filmował on okolicę, pojawiały się informacje o obiektach znajdujących się w odległości do 5 km od parku. Np. do Elektrowni Tramwajów Miejskich, w której mieści się obecnie siedziba muzeum, można było wytyczyć trasę, a po dotarciu do celu, obejrzeć fotografie elektrowni z czasów powstania lub przed jego wybuchem oraz przeczytać informacje o tym, co w tym miejscu działo się 67 lat temu. "To jest wyjątkowa podróż w czasie" - ocenił wolontariusz.

Na spacer po Warszawie czasów walk powstańczych można udać się po ściągnięciu na smartfon bezpłatnej aplikacji ze sklepu internetowego i załadowaniu warstwy "Warszawa '44 - Śladami Powstania Warszawskiego". Jak powiedział PAP Paweł Bielak z agencji interaktywnej Adv, która opracowała aplikację, program działa na różnych telefonach komórkowych, m.in. na iPhonach, telefonach z systemem Android i modelach Nokii z najnowszą wersją systemu Symbian, a także na niektórych tabletach.

"Doświadczenie Muzeum Powstania Warszawskiego pokazuje, że najlepsze jest połączenie tradycyjnego przekazu z nowoczesną technologią" - powiedział PAP dyrektor placówki. "Można w Warszawie znaleźć informacje o wydarzeniach, które odbywały się tutaj sześćdziesiąt kilka lat temu, na tablicach, ale na te tablice, zrośnięte z rzeczywistością architektoniczną, nie zwracamy już uwagi" - zauważył. Dzięki nowej aplikacji, w jego ocenie, będzie można przypomnieć sobie historię tych budynków sprzed Powstania Warszawskiego albo podczas jego trwania.

Aplikacja "Warszawa '44 - Śladami Powstania Warszawskiego" będzie dostępna od 1 sierpnia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Środa
rano
15°C Środa
dzień
16°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
wiecej »