Ponad 180 uszkodzonych dachów, ponad 1 tys. powalonych drzew, zerwane linie energetyczne, zalane ulice, samochody i piwnice - to efekt nawałnic, które w środę przeszły nad Polską. Jedna osoba zginęła, co najmniej 9 zostało rannych.
Spadający fragment dachu w miejscowości Kołodziąż (na Mazowszu) przygniótł młodą kobietę. W wyniku odniesionych obrażeń zmarła.
Z informacji straży pożarnej wynika, że rannych zostało co najmniej dziewięć osób - sześć w woj. warmińsko-mazurskim, dwie w woj. łódzkim i jedna z Warszawie. O jeszcze jednym poszkodowanym poinformowała policja - to 8-letni chłopiec, na którego podczas wichury w Białej Podlaskiej przewrócił się znak przystanku autobusowego.
Jak informował jeszcze przed południem w czwartek rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak, po środowych opadach deszczu i wichurach strażacy interweniowali ponad 3350 razy. Najgorsza sytuacja była na Mazowszu, tam strażacy interweniowali 773 razy, a także m.in. w woj. łódzkim - 455 razy, małopolskim - 440 razy i wielkopolskim - 420 razy.
"Nadal usuwamy skutki. Dotychczas zabezpieczyliśmy wszystkie budynki, których dachy zostały uszkodzone. W tej chwili usuwamy jeszcze m.in. powalone drzewa i wypompowujemy wodę z zalanych budynków" - powiedział PAP Frątczak.
Tylko na Mazowszu wiatr uszkodził 60 dachów, w tym 34 w powiecie węgrowskim. Z kolei w woj. łódzkim, w powiecie piotrowskim, uszkodzonych zostało 30 dachów, w tym 11 na budynkach mieszkalnych.
W pobliżu miejscowości Rozogi koło Szczytna (warmińsko-mazurskie) uszkodzonych zostało 15 budynków. Tam też powalone drzewa całkowicie zablokowały jedną z dróg.
Porywisty wiatr zrywał też linie energetyczne. Jedna z nich w miejscowości Trygort (warmińsko-mazurskie) spadła na pastwisko, w wyniku czego padło pięć krów i dwa cielaki.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.