Gruzja: Reporterzy szpiegowali?

Sąd w Tbilisi skazał w piątek na kary więzienia do trzech lat w zawieszeniu trzech gruzińskich fotoreporterów za szpiegostwo na rzecz Rosji w ramach ugody pomiędzy prokuraturą a obrońcami i nakazał ich zwolnić.

Fotoreporter europejskiej agencji EPA Zurab Kurcikidze został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu, a osobisty fotograf prezydenta Micheila Saakaszwilego Irakli Gedenidze i pracujący dla gruzińskiego MSZ Giorgi Abdaładze otrzymali wyrok trzech lat więzienia w zawieszeniu.

Żona Gedenidzego Natia, która także para się robieniem zdjęć, została skazana na pół roku więzienia w zawieszeniu. Natię Gedenidze aresztowano wraz z pozostałą trójką 7 lipca i po dwóch dniach zwolniono za kaucją w wys. 10 tysięcy lari (6 tys. dolarów).

"Skazani są wolni i mogą opuścić salę sądu" - powiedział sędzia Zwiad Esseboua, podkreślając, że przyznali oni się do zarzutów.

Chwilę wcześniej fotoreporterzy oświadczyli, że nie podlegali żadnym naciskom i nie byli źle traktowani w areszcie.

Prokuratura wyjaśniła wcześniej w komunikacie, że zadowoli się takim wyrokiem, gdyż trzej oskarżeni "w obecności obrońców i przy pełnym poszanowaniu ich praw przyznali się do winy", czyli do przekazywania rosyjskim służbom wywiadowczym poufnych informacji.

Trzech fotoreporterów aresztowano w nocy z 13 na 14 lipca pod zarzutem przekazywania rosyjskiemu wywiadowi tajnych informacji. Ich proces miał się rozpocząć 1 września. Groziło im od ośmiu do 12 lat więzienia.

Gedenidze i Abdaładze przekazywali Kurcikidzemu szczegóły dotyczące m.in. planów podróży i tras przejazdów prezydenta, a także inne tajne informacje oraz zdjęcia.

Kurcikidze miał wielokrotnie rozmawiać, spotykać się i przekazywać tajne materiały dwóm mężczyznom, których gruzińskie władze zidentyfikowały jako oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Obrońca Kurcikidzego twierdził, że pomimo przyznania się jego klienta, prokuratura nie ma solidnych podstaw, aby go skazać. Z kolei obrońca Abdaładzego informował media, że przyznał się on w wyniku "nacisku psychologicznego".

Według gruzińskich źródeł prokurator żądał dla oskarżonych od dwóch do trzech lat więzienia w zawieszeniu.

Ugoda - praktyka rozpowszechniona w gruzińskim systemie karnym i często krytykowana przez grupy obrońców praw człowieka - oznacza, że sąd nie będzie zajmował się meritum sprawy.

Przedstawiciele gruzińskich mediów przeprowadzili kilka akcji protestu w związku z aresztowaniem pod zarzutem szpiegostwa trzech fotoreporterów i apelowali o uchylenie klauzuli tajności, jaką początkowo nadano tej sprawie.

Gruzińskie służby bezpieczeństwa aresztowały w ostatnich trzech latach kilkadziesiąt osób pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
16°C Sobota
wieczór
13°C Niedziela
noc
11°C Niedziela
rano
16°C Niedziela
dzień
wiecej »