Nawet do kilkunastu pielgrzymek w ciągu dnia będzie przybywać do Częstochowy przed przypadającym 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To największy "szczyt pielgrzymkowy" na Jasnej Górze w ciągu roku.
W podobnym okresie ubiegłego roku, od 1 do 14 sierpnia, do częstochowskiego sanktuarium przybyły 53 piesze pielgrzymki, a z nimi - 82 444 osób.
W niedzielę do sanktuarium weszło ponad 700 pątników 19. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej; kolejne duże grupy spodziewane są od wtorku. Tego dnia nadejdą: 8. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej, z którą od 1 sierpnia wędruje blisko tysiąc wiernych, oraz 20. Piesza Pielgrzymka Dominikańska z Krakowa, w której od 4 sierpnia idzie ponad 1,2 tys. osób.
W kolejnych dniach na Jasną Górę dotrą kolejne grupy pątników, m.in. w środę 31. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Wrocławskiej, a w czwartek 19. Piesza Pielgrzymka Diecezji Ełckiej, 21. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej, 32. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej oraz 20. Piesza Pielgrzymka Diecezji Elbląskiej.
Wszystkich zmierzających w tych dniach na Jasną Górę wiernych pozdrowił podczas sobotniej modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo papież Benedykt XVI.
"Łączę się duchowo ze wszystkimi, którzy z różnych stron Polski pielgrzymują pieszo do Sanktuarium na Jasnej Górze. Szczególnie pozdrawiam uczestników jubileuszowej, trzechsetnej Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Niech to wędrowanie z Maryją w pielgrzymce wiary, umocni ewangeliczny wymiar waszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego" - życzył pielgrzymom papież.
Poniedziałkowej sumie pontyfikalnej, będącej główną częścią uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przewodniczyć ma nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Dni poprzedzające ważne święta kościelne, przed którymi na Jasną Górę nadchodzi wiele zorganizowanych grup, tamtejsi paulini określają mianem "szczytów pielgrzymkowych". Kolejny - po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny "szczyt" - przypada w dniach poprzedzających święto Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia).
Co roku w celach pielgrzymkowych na Jasną Górę przybywa około 3 mln osób. W ostatnich latach pieszo nadchodziło tam ok. 800 tys. wiernych, przyjeżdżali do Częstochowy samochodami, autokarami i transportem publicznym.
Takie tłumy wiernych wymagają przygotowań służb miejskich. Podczas "szczytów pielgrzymkowych" konieczne jest m.in. obsadzenie sił dla zapewnienia porządku publicznego i medycznego. Zmieniana jest organizacja ruchu, znakowane są trasy przejść pielgrzymek, zapewniane całodobowe dyżury lekarskie w szpitalach, przychodniach i na jasnogórskich błoniach, instalowane dodatkowe punkty czerpania wody i wprowadzane dodatkowe dyżury oczyszczania miasta.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.