Reklama

Jesteście czytelnym znakiem wiosny Kościoła!

„Jesteście czytelnym znakiem wiosny Kościoła” - mówił kard. Stanisław Dziwisz na Jasnej Górze do uczestników pieszej pielgrzymki krakowskiej, która przybyła 11 sierpnia do Częstochowy. Metropolita krakowski podkreślił, że do młodych poszukujących swego miejsca w świecie i Kościele powinni docierać przede wszystkim młodzi, bo to ich świadectwo jest świeże i bardziej przekonujące. Pielgrzymi z archidiecezji krakowskiej nieśli ze sobą relikwie bł. Jana Pawła II.

Reklama

Podczas homilii kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że być uczniem Jezusa, to znaczy pełnić Jego wolę oraz przyjąć Jego program życia i działania, zapisany w Ewangelii. Jego zdaniem to z jej kart możemy odczytać, jak powinniśmy kochać Boga i bliźniego, jak patrzeć na ludzi i wydarzenia, jak je oceniać. I dodał, że Ewangelia poucza nas, czym i jak powinniśmy napełniać „stągwie” naszego życia. „Podczas pielgrzymki napełnialiście stągwie bezinteresowną ofiarą, czasem poświęconym wędrowaniu, trudem przemierzonych odcinków drogi, modlitwą, wsłuchiwaniem się w słowo Boże, a także przykładem dla współtowarzyszy drogi i dla wszystkich, którzy z bliska lub daleka spoglądali na waszą pielgrzymkę” – powiedział hierarcha. „W ten sposób budowaliście Kościół jako wspólnotę ludzi wprawdzie słabych i grzesznych, ale przecież dążących do świętości, do życia w Bogu w Jego królestwie” – dodał.
Kardynał podziękował pielgrzymom za ich mocne i budujące świadectwo. „Będziemy czerpać ze skarbca waszych ofiar i pielgrzymiego trudu, aby stawiać czoło problemom i wyzwaniom, przed jakimi codziennie staje Kościół” – podkreślił metropolita krakowski. „Zależy nam przede wszystkim na tym, aby orędzie ewangeliczne docierało do tych, którzy żyją pośród nas, ale przecież stoją z dala od Kościoła i Chrystusa. Chcemy, by to orędzie docierało do ludzi obojętnych, do tych, którym słowa „w Komunii z Bogiem” nic nie mówią, bo nie zostali jeszcze poruszeni żywym świadectwem o Bogu bliskim, kochającym człowieka” – zaznaczył hierarcha. Jego zdaniem nowa ewangelizacja to pilne zadanie, do podjęcia, którego wzywał nas wielokrotnie Jan Paweł II.
„Zależało mu ogromnie na tym, by w naszych czasach Kościół był sobą, a więc by był Kościołem misyjnym, poszukującym zagubionych, otwartym dla wątpiących i szukających sensu życia” – wyjaśniał kardynał. I wyznał, że to zadanie nadal jest aktualne, a chodzi w nim o to, by młode pokolenie odnalazło drogę do Chrystusa, by zrozumiało, że tylko On ma słowa życia wiecznego i tylko On zdolny jest zaspokoić najgłębsze pragnienia ludzkiego serca. „Do młodych poszukujących swego miejsca w świecie i Kościele powinni docierać przede wszystkim młodzi, bo to ich świadectwo jest świeże i bardziej przekonujące” – uważa kard. Dziwisz. Według niego pocieszające jest, że pielgrzymka krakowska jest przede wszystkim pielgrzymką młodych. „Dziękujemy wam za to świadectwo. To jest również wasze apostolstwo, przygotowujące was do podejmowania zadań i odpowiedzialności w naszej Ojczyźnie. Jesteście czytelnym znakiem wiosny Kościoła” – mówił hierarcha.
Kardynał przypomniał, że podczas tegorocznej pielgrzymki niesiono relikwie bł. Jana Pawła II. „To był i jest znak jego duchowej obecności pośród naszych spraw i zamierzeń. On kroczył i nadal kroczy z nami, umacniając naszą nadzieję, zachęcając nas, byśmy tak jak on szli przez życie z Jezusem” – podkreślił metropolita krakowski.
„Osiągnęliście zamierzony cel, docierając na Jasną Górę. Teraz jeszcze bardziej jesteście świadomi, że całe nasze życie jest wielkim pielgrzymowaniem i że postawa wiary, gotowości do podejmowania trudów i wytrwałości potrzebna nam jest na co dzień” – mówił do pielgrzymów kard. Dziwisz. Hierarcha dziękował im za modlitwę ofiarowaną w intencjach Kościoła, a zwłaszcza nowych powołań kapłańskich i zakonnych, a także organizatorom, koordynatorom i duszpasterzom. „Cieszy mnie tak liczny udział w pielgrzymce młodych kapłanów. Dziękuję wszystkim, którzy pomagali w drodze pielgrzymom, gościli ich, użyczając pokarmu, napojów i schronienia. Dziękuję wszystkim, a zwłaszcza chorym, osobom niepełnosprawnym i starszym, które ofiarowały swoje modlitwy i cierpienia w intencji pielgrzymki” – zakończył kardynał.
Inicjatywa pielgrzymowania krakowskiego jest kontynuacją "Białego Marszu", zorganizowanego 17 maja 1981 r., po zamachu na Jana Pawła II. Wówczas studenci Krakowa zorganizowali w duchowej jedności z Ojcem Świętym „Biały Marsz”. Przeszedł on 17 maja 1981 roku z krakowskich Błoń - miejsca Mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny - do Rynku Głównego, gdzie metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski odprawił Mszę św. Podczas nabożeństwa kilkaset tysięcy studentów, dzieci, młodzieży i mieszkańców Krakowa modliło się w intencji Ojca Świętego.

Zobacz, gdzie teraz jest pielgrzymka z twojej diecezji

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
6°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama