Zalewajka, kluchy pałą bite i śląskie landrynki zwane kopalniokami - zostały m.in. docenione przez jury XI edycji Konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów, który został zorganizowany w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.
Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 30 produktów i potraw o tradycyjnych recepturach. Rywalizacja o tytuł najlepszego produktu odbyła się w chorzowskim skansenie w ramach dorocznego Jarmarku Produktów Tradycyjnych. Producenci, gospodynie domowe, gospodarstwa agroturystyczne i restauratorzy walczyli o pierwsze miejsca w kilku kategoriach.
Jak poinformowała prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz członek jury Izabella Byszewska, wśród produktów największe uznanie jury zyskały m.in. kiełbasa z baraniny po beskidzku, karp wędzony, ser podpuszczkowy wędzony "odymiok", ugotowane jabłka podane z serem i cukrem tzw. żniwówki, chleb żytni razowy z czarnuszką, ciastka "szplitry", cukierki "szkloki", nalewka jarzębinówka i nalewka z jeżyn leśnych.
Spośród zgłoszonych potraw numerem jeden okazała się zupa zalewajka i kluchy pałą bite (z ziemniaków). Celem kulinarnej rywalizacji jest gromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych potrawach wytwarzanych w gospodarstwach przez lokalnych rzemieślników oraz restauratorów.
Zwycięskie produkty mają potem szansę znaleźć się na Liście Produktów Tradycyjnych, którą prowadzi Ministerstwo Rolnictwa. Obecnie znajduje się na niej 899 produktów, potraw i napojów, z czego 122 pozycje zostały zgłoszone przez województwo śląskie.
"Konkurs służy także promocji naszych regionalnych produktów w kraju i zagranicą. Nasi rzemieślnicy bardzo często zdobywają nagrody i co najważniejsze można potem spróbować tych produktów w restauracjach oraz kupić w sklepach" - powiedziała Joanna Sokół z działu promocji chorzowskiego skansenu.
Do tej pory producenci z woj. śląskiego zarejestrowali na liście m.in. chleb "herbski", ciastka ze szpyrek, ciulim lelowski, krupniok śląski, murzin wielkanocny, porębskie prażonki, ser klagany, ser wołoski wędzony, marmeladę z dyni po cieszyńsku, kołocz weselny cieszyński, smalec gęsi z Siewierza, jurajski żur na grzybach.
Podczas jarmarku odbyły się koncerty folklorystyczne, degustacje oraz pokazy mistrzów rękodzieła zorganizowane przez Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, z kolei nad konkursem Nasze Kulinarne Dziedzictwo czuwali Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
Wzorem lat ubiegłych spośród laureatów wyłoniono produkty i potrawy, nominowane do prestiżowej nagrody "PERŁA 2011". Jej uroczyste wręczenie odbędzie się 12 września w Poznaniu podczas Targów Smaki Regionów.
W tym roku nominacje do Perły otrzymały zupa zalewajka, kluchy pałą bite oraz śląskie kopalnioki (landrynki).
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.