Komisja Europejska zażądała w czwartek od władz Rosji natychmiastowego zniesienia zakazu importu warzyw z krajów Unii Europejskiej wprowadzonego przez Moskwę z powodu fali zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC.
W specjalnym liście wysłanym w czwartek przez komisarza ds. zdrowia i ochrony konsumentów Johna Dallego KE zaprotestowała przeciwko wprowadzonym wcześniej tego dnia rosyjskim restrykcjom. KE podkreśla w nim, że zakaz jest "nieproporcjonalny" i jako taki powinien być "natychmiast" zniesiony.
KE przypomina z tym samym liście, iż testy przeprowadzone przez władze hiszpańskie i niemieckie wykazały, że ogórki nie są i nie były źródłem zakażeń bakterią EHEC na terytorium Niemiec - kraju najbardziej dotkniętego falą zachorowań. KE podkreśliła także, że sama usunęła hiszpańskie ogórki z listy produktów wysokiego ryzyka.
Rosyjskie służby sanitarno-epidemiologiczne (Rospotriebnadzor) ogłosiły w czwartek, że Rosja wprowadza zakaz importu świeżych warzyw pochodzących ze wszystkich krajów Unii Europejskiej i zaapelowały "do ludzi, by unikali importowanych warzyw i wybierali produkty lokalne".
"Zakaz importu świeżych warzyw, który dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej, zacznie obowiązywać od czwartku rano" - powiedział szef tych służb Giennadij Oniszczenko, którego cytuje agencja Interfax. Warzywa, które już zostały sprowadzone z Unii Europejskiej "zostaną w całej Rosji wycofane ze sprzedaży" - dodał.
Rzecznik komisarza Dallego Frederic Vincent w rozmowie z AFP natychmiast zapowiedział interwencję u rosyjskich władz. Dodał, że UE każdego roku eksportuje do Rosji produkty warte od 3 do 4 mld euro.
Już w poniedziałek Rosja wprowadziła zakaz importu warzyw niemieckich i hiszpańskich.
Wstępne podejrzenia władz niemieckich, że źródłem zakażeń bakterią EHEC są ogórki z Hiszpanii, nie zostały potwierdzone. Hiszpania domaga się odszkodowania za milionowe straty, jakie ponieśli hiszpańscy rolnicy z powodu kryzysu związanego z zakażeniami.
Niemiecki Instytut im. Roberta Kocha poinformował, że od początku maja w Niemczech odnotowano 1064 przypadki zakażenia. Zmarło 17 osób. (PAP)
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.