Każda reforma ustawodawstwa podważająca nienaruszalność tajemnicy spowiedzi jest zakwestionowaniem prawa katolika do wolności sumienia i wyznania. W ten sposób prymas Irlandii kard. Seán Brady odniósł się wczoraj do rządowych planów dotyczących zaostrzenia norm ochrony dzieci.
Władze w Dublinie zamierzają wprowadzić obowiązek donoszenia o nadużyciach względem najmłodszych. Po części jest to pokłosie dyskusji publicznej, jaka wywiązała się po opublikowaniu raportu z diecezji Cloyne. W niekorzystnym świetle ukazał on traktowanie przypadków nadużyć duchownych a zarazem bezradności władz lokalnych i krajowych.
W związku z raportem irlandzka minister ds. dzieci, Frances Fitzgerald, wyszła z propozycją zaostrzenia kar, zarówno pieniężnych jak i więzienia, za nieujawnienie przestępstw względem dzieci. Władze chcą wprowadzić obowiązek donoszenia o nadużyciach, bez względu na źródło pochodzenia informacji. W przekonaniu irlandzkiej minister „tajemnica konfesjonału” mogłaby okazać się doskonałą furtką w prawie. Zdecydowanie opowiedziała się ona zatem za wprowadzeniem w całym kraju odnośnej, dla której nie będzie wyjątków i zwolnień.
Natomiast kard. Brady zauważył, że swoboda uczestnictwa w dawno ustanowionych obrzędach Kościoła jest tak fundamentalna, że każde wtrącanie się w tę materię należy traktować jako wyzwanie rzucone wolnemu społeczeństwu. Irlandzki purpurat przypomniał, że do natury sakramentu pojednania należy nienaruszalność tajemnicy spowiedzi.
Przeczytaj komentarz "Nie dla was ta wiedza"
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.