Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich Ziemi Świętej wezwali do modlitwy w intencji Syrii i jej mieszkańców
Inicjatorem apelu skierowanego do wszystkich wierzących na całym świecie jest Międzykościelna Komisja w Jerozolimie. Poparła go również ekumeniczna Rada Kościołów Bliskiego Wschodu.
W tekście deklaracji Komisji Międzykościelnej czytamy: „Syria, kolebka religii i kultur, przeżywa tragiczne doświadczenia i niespotykaną do tej pory falę przemocy, która dotyka całej społeczności”. Sygnatariusze deklaracji apelują o modlitwę w intencji wszystkich mieszkańców Syrii, o ich bezpieczeństwo, o definitywne zakończenie konfliktu oraz o rozpoczęcie szybkiego i pokojowego procesu reform społecznych.
Komisja Międzykościelna wspomina ofiary przemocy i składa wyrazy współczucia rodzinom zabitych. Jednocześnie apeluje do wszystkich stron konfliktu, zwłaszcza do sił rządowych, „o zaniechanie przemocy i respektowanie życia pokojowo manifestujących obywateli”.
Deklaracja skierowana jest również do wszystkich religijnych liderów Syrii dobrej woli, apelując o umożliwienie „procesu dialogu i pojednania zmierzającego do wdrożenia demokratycznych zmian i budowania nowego państwa respektującego prawa człowieka”.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.