Reklama

Podziemni i „patriotyczni” razem

Czy pojednanie jest możliwe? Najtrudniejsze, ale najważniejsze jest znaleźć drogę do siebie wzajemnie – uważa werbista o. Piotr Adamek z Sinologicznego Instytutu „Monumenta Serica” w Sankt Augustin w Niemczech.

Reklama

Kościół a komunizm

Księży i kleryków szczególnie interesowały polskie doświadczenia z okresu komunizmu. Pytali biskupa o prześladowania Kościoła w Polsce, odnosili to do swoich doświadczeń. – Nasz Kościół jest podobny do Kościoła w Polsce 20 lat temu – mówił kleryk Józef. Tak to wygląda z jego perspektywy. Według o. Adamka, gdyby porównać sytuację w Chinach 20 lat temu i teraz, to obecna sytuacja Kościoła jest dziś o wiele lepsza. – Rząd na wiele pozwala, ale Kościół nadal jest kontrolowany – ocenia werbista z Instytutu Sinologicznego w Niemczech. Przypomina, że w lipcu kolejny biskup został w Chinach wyświęcony bez zgody papieża, zmusza się też księży i biskupów do uczestnictwa w oficjalnych ceremoniach, nawet wbrew ich woli. Nielegalne święcenia, prześladowania – trudno o tym nie pamiętać nawet na rekolekcjach o pojednaniu. Ich uczestnicy na razie studiują na uniwersytetach katolickich we Włoszech, Szwajcarii, Austrii czy Francji, ale nie wiedzą co ich czeka, gdy wrócą do swojego kraju.

– Kościół w Chinach potrzebuje nas i dlatego przyjechaliśmy do Europy żeby uczyć się, ale też żeby poznawać Kościół powszechny. Wierzymy, że przyszłość Kościoła w Chinach będzie dobra – mówi kleryk Józef. Opiekunowie z Instytutu Sinologicznego też mają taką nadzieję i dodają, że choć takie spotkanie jak rekolekcje nie rozwiąże problemów politycznych, z jakimi boryka się Kościół w Państwie Środka, to na pewno da mu więcej siły. A księżom i siostrom da poznać, że nie są sami, że jest wielu ludzi, którzy próbują ich wesprzeć.

Zaproszenie do Chin

– Dopóki wasz Kościół jest doświadczany nie ustaniemy w wołaniu do Boga za was – zapewnił gości z Chin bp Skworc. Jako przewodniczący Komisji Misyjnej Episkopatu w maju przypominał Polakom o ustanowionym w 2007 r. przez papieża Benedykta XVI na 24 maja – dniu modlitwy za Kościół w Chinach. Apelując o modlitwę, wyraził wtedy życzenie „by katolicy należący do narodu chińskiego, który zadziwia świat rozwojem gospodarczym, mogli się cieszyć wolnością wyznawania wiary i pełną jednością ze Stolicą Apostolską”. – W tym dziele ewangelizacji Chin chcemy pomóc. Na wszystkie formy pomocy jesteśmy otwarci. Tym, co możemy dać jest nasza modlitwa – mówił bp Skworc w Tarnowie, podczas Mszy koncelebrowanej z chińskimi księżmi.

Jednak jak zauważył były sekretarz Komisji Misyjnej KEP ks. Czesław Noworolnik, Kościół w Polsce mógłby włączyć się także w formację chińskich księży i sióstr. Chodzi nie tylko o fundowanie stypendiów na dalsze kształcenie duchowieństwa ale umożliwienie im doświadczenia życia we wspólnocie zakonnej czy parafii. – Oni odpowiadają na rosnące potrzeby duszpasterskie, ale często kosztem własnej formacji. Brakuje też osób przygotowanych do prowadzenia formacji zakonnej, gdyż życie zakonne zaczęło odradzać się dopiero w latach 80. – zauważa s. Aleksandra Huf. A Kościół w Polsce wydaje im się bliższy niż ten w krajach Europy Zachodniej. Bliższy bo bardziej tradycyjny. Oni też, gdy wprowadzano zmiany posoborowe byli odcięci od kontaktów z Kościołem powszechnym. Teraz, choć Kościół katolicki jest mniejszością w Chinach, liczbę katolików szacuje się na 8 do 12 milionów.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama