NATO nie wie, gdzie jest Kadafi

NATO nie zna obecnego miejsca pobytu Muammara Kadafiego - oświadczył w środę w czasie wizyty w Pradze sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen.

"Nie mam żadnych informacji na temat tego, gdzie jest, i dodam też, że nie jest on celem operacji NATO" - powiedział po spotkaniu z premierem Czech Petrem Neczasem.

"Jesteśmy w Libii, by chronić ludność cywilną przed atakami, i będziemy prowadzić tę operację do czasu wyeliminowania zagrożenia" - zaznaczył Rasmussen na konferencji prasowej.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, sekretarz generalny NATO mówił także o wzroście napięć między Izraelem a Turcją. Jego zdaniem "to sprawa bilateralna", w którą Sojusz nie zamierza się wtrącać. "Mam nadzieję, że oba państwa znajdą środki łagodzące napięcia i wypracują pozytywne relacje" - dodał.

Głównym tematem środowej wizyty Rasmussena w Pradze były zobowiązania sojusznicze i wydatki na obronę. Szef NATO już w lipcu upomniał kraje członkowskie, że cięcia w budżetach nie powinny zagrażać działaniom Sojuszu.

Premier Neczas podkreślił, że Czechy - mimo że na obronę nie wydają tyle, ile NATO by sobie życzyło - dotrzymają wszystkich zobowiązań, w tym tych dotyczących misji zagranicznych. Priorytetem rządu jest jednak obniżenie deficytu budżetowego - podkreślił.

Czeski rząd - według Neczasa - nie dokona żadnych "nierozważnych posunięć", które byłyby podyktowane naciskami na szybkie wycofanie się z misji ISAF w Afganistanie.

Obecnie w Afganistanie przebywa 720 czeskich żołnierzy. Jednak ministerstwo obrony w Pradze liczy się ze stopniową redukcją swych sił na tym obszarze.

Sekretarz generalny NATO spotkał się także z ministrami obrony i spraw zagranicznych - Alexandrem Vondrą i Karlem Schwarzenbergiem. Vondra po rozmowach z Rasmussenem przypomniał, że po cięciach w budżecie wydatki na obronę sięgają obecnie 1,3 proc. czeskiego PKB, podczas gdy powinny wynieść 2 proc.

"Jest to sytuacja, którą pan sekretarz generalny rozumie, ponieważ wie, że również starania o stabilizację finansów publicznych są czynnikiem stabilizującym stosunki w Europie" - podkreślił szef czeskiego resortu obrony.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
29°C Piątek
wieczór
25°C Sobota
noc
21°C Sobota
rano
28°C Sobota
dzień
wiecej »