Prymas o polemice nienawiści

„Nie możemy przejść obojętnie obok rozbudzania polemiki nienawiści, obok języka pozbawionego elementarnej kultury, zajmującego szerokie przestrzenie życia społecznego” – mówił prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas Mszy św. sprawowanej 11 września w katedrze gnieźnieńskiej.

Nawiązując do dzisiejszych czytań prymas Polski raz jeszcze przypomniał odpowiedź Jezusa na pytanie Piotra: „Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?” Jezus mu odrzekł: „Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy” (Mt 18, 21).

„Mocno i wymagająco brzmią te słowa Jezusa Chrystusa do Jego uczniów” – mówił abp Kowalczyk, dodając, że nie mniej wymagająco brzmią one dziś, w miesiącu, który niesie z sobą tak wiele tragicznych skojarzeń. We wrześniu – jak przypomniał prymas - wybuchła II wojna światowa „pozbawiająca nas wolności i suwerenności oraz niosąca posiew śmierci milionom niewinnych ludzi w obozach koncentracyjnych wschodu i zachodu”. Wrzesień to także drugi miesiąc trwania Powstania Warszawskiego oraz rocznica tragedii Word Trade Center, w której – jak przypomniał prymas „tysiące niewinnych ofiar pozbawionych zostało życia przez człowieka umotywowanego nienawiścią i chęcią zemsty”.

„Nie możemy przejść obojętnie obok rozbudzania polemiki nienawiści, obok języka pozbawionego elementarnej kultury, zajmującego szerokie przestrzenie życia społecznego. To wszystko staje się tematem naszej medytacji, refleksji i konkretnych postanowień w oparciu o przytoczone teksty liturgiczne, które zapraszają nas do przyjęcia radykalnych postaw, jakie powinny charakteryzować chrześcijanina i katolika” – podkreślił hierarcha.

Przyznał również, że taką radykalną postawę przyjęli polscy biskupi w 1965 r. wyciągając dłoń pojednania do biskupów niemieckich. „Wielu z nas pamięta, jak społeczeństwo polskie, mimo tysiącletniej ewangelizacji, zareagowało na ten gest biskupów wykonany przecież w duchu nauczania Chrystusa” – mówił prymas dodając, że musiało upłynąć wiele lat, by ten gest został przez Polaków i świat właściwie zrozumiany.

Metropolita gnieźnieński przypomniał także o niezłomnej postawie kard. Stefana Wyszyńskiego, nieustraszonego pasterza archidiecezji gnieźnieńskiej, który „stanął w obronie wiary i chrześcijańskich wartości programową ateizacją”. To przy nim – podkreślił prymas – „dojrzewał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, wielki obrońca wiary i godności każdego człowieka na całym świecie.

„Jan Paweł II potrafił przemówić do umysłów i serc młodych ludzi uświadamiając im, że są nadzieją Kościoła, nadzieją Polski i nadzieją Papieża. Nazywał ich strażnikami nowego poranka, poranka nadziei i pięknej przyszłości zbudowanej na poszanowaniu godności każdego człowieka” – przypomniał arcybiskup gnieźnieński.

Na koniec zawierzył Matce Bożej polskie rodziny, młodzież, ludzi cierpiących i wszystkie sprawy Polski, szczególnie te budzące niepokój. Prosił o dar mądrości i męstwa dla rządzących oraz o odwagę i siłę ducha dla wszystkich Polaków, abyśmy „mogli sprostać ciążącej na nas odpowiedzialności za całe dziedzictwo materialne i duchowe narodu i Ojczyzny, wypracowane, wymodlone i przekazane na przez naszych ojców”.

Podczas Eucharystii modlono się m.in. w intencji Ojczyzny i ludzi młodych. Msza św. była transmitowana przez TV Polonia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
0°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
wiecej »